מעשה בשני משווקי שותפים

אני כבר כמה ימים רוצה לכתוב סדרה של פוסטים על פסח, חג החירות. ועל המשמעויות שלו מבחינתי, על ההשראה שאני שואף מההגדה של פסח, ועל עוד דברים רבים ברוח החג הזה. אבל, כל פעם יש סיבה אחרת לכתוב פוסט אחר. היום, אני רוצה לכתוב לכם פוסט מיוחד, אולי הוא כן מתקשר לפסח, ואולי לא. אבל אני חושב שהפוסט הוא סיפור חשוב מאוד, שניתן ללמוד ממנו הרבה לקח. זהו סיפור אמיתי, שהצלע הראשונה בו הוא אני, המיליונר בפיג'מה, והצלע השנייה בו הוא משווק שותפים אחר שאני מכיר.

תקופת הזמן אשר עליה אני מדבר, היא לפני שיצאתי למסע המיוחד הזה. אני מדבר איתכם על תקופה קצרה מאוד לאחר השחרור שלי. בתקופה שלאחר השחרור, חיפשתי דרכים להרוויח כסף, ידעתי מלחתכילה שאני רוצה להיות עצמאי, ובאופן טבעי פניתי לתחום בניית האתרים. למה באופן טבעי? כי זה מה שהכי אהבתי לעשות. כבר סיפרתי לכם שהיו לי הצעות קוסמות בתור מתכנת בחברות היי-טק, אשר הסכום המדובר בעבודות הללו גבוהה ביותר. ההצעה הנמוכה ביותר שהיה לי זה 15,000 ש"ח.

למרות ההצעות הקוסמות הללו, העדפתי להרוויח אפילו פי 3 פחות, אבל להיות עצמאי. אז מהסביבות הללו, פתחתי עוסק מורשה, והתחלתי לבנות לאנשים אתרים, בהתחלה בשכר זנות. למרות שהייתי לוקח שכר נמוך, הייתי נותן את התפוקה הטובה ביותר שיכולתי. בזכות השירות הטוב, והערך המוסף אשר הייתי נותן ללקוח, התחלתי מלקוח אחד מרוצה. שהמליץ ל-2 לקוחות אחרים, שהפכו למרוצים, וכך כמות הלקוחות שלי גדלה (ובהתאם גם המחיר).

יום אחד, שמי הגיע לאיזשהו לקוח פוטנציאלי גדול. הוא מאוד התרשם מההמלצות החמות אשר קיבל עליי (אתם רואים, הכל תלוי בערך המוסף), והיה נלהב מאוד לפגוש אותי, ואפילו להתחיל לעבוד איתי באותו היום. קבענו להיפגש במשרדים של החברה שלו.

במקביל, לכל עבודות ה-Freelancing שלי, נזכרתי בחלום שהיה לי פעם. נזכרתי שפעם ניסיתי לשווק תוכניות שותפים, ונכשלתי. ולמרות שנכשלתי, רציתי לתת לזה עוד צ'אנס. רציתי לתת לשיווק באינטרנט צ'אנס אמיתי. אז בנוסף לספר Google Cash אשר קראתי בשנת 2005, התחלתי לרענן את הזכרון שלי בדרכים כאלה ואחרות. התחלתי לקרוא על התחום עוד פעם, ועוד פעם בניתי את כל החלומות שהיו לי פעם, אבל כמובן, כמו רובכם, לא התחלתי לפעול.

ביום חמישי, ה-13 בדצמבר, 2007, הלכתי לפגישה במשרדים של הלקוח הפוטנציאלי (אל תדאגו, לא זכרתי את זה, פשוט בדקתי בפלאפון). נפגשתי עם הלקוח הפוטנציאלי, וכמו בטלפון הוא מאוד התרשם ממני, וכבר נתן לי שני פרוייקטים לעבוד עליהם. אני מהצד שלי, כבר התחלתי לקרוא את האפיונים של הפרוייקטים. בזמן שאני קורא את האפיונים, התעוררה בי ההרגשה הכל כך מוקרת לי והצורך לניקוטין. אז כמובן שהחלטתי לצאת לעשן.

כשיצאתי מהמשרד שלו, ישב שם בחור נחמד, ששאלתי אותו איפה אפשר לעשן? הבחור הנחמד הזה, שמעכשיו אני אקרא לו "משה" (שם בדוי), אמר לי: "גם אני צריך לעשן, בוא אני אבוא איתך!". יצאנו לעשן ביחד, וכמובן שהתחלנו לדבר. לאט, לאט, התחלתנו להכיר אחד את השני, והוא אמר לי, "אני הגרפיקאי בחברה הזו". אני מהצד שלי, סיפרתי לו, שאני המתכנת הפוטנציאלי. המשכנו לדבר, והכרנו אחד את השני יותר טוב.

"משה" אמר לי: "תראה, עכשיו אני גרפיקאי, אבל אני גם משווק תוכניות שותפים. כרגע אני מנסה להתפתח, ובינתיים, הרווחתי קצת כסף, אבל הפוטנציאל בתחום הוא עצום". ברגע הזה הרגשתי כאילו "חוק המשיכה" דיבר אליי. המשכנו לדבר, ואמרתי לו שגם אני מנסה להתקדם בתחום, אבל בינתיים, אני עדיין נמצא בשלב של "אוננות מנטאלית", זאת אומרת בשלב של לקרוא, לצייר לעצמי חלומות, אבל לא לעשות עם זה כלום. המשכנו לדבר, וגילינו ששנינו הכרנו את התחום בזכות פליקס לשנו. ובסוף, נגמרה הסיגריה, אז כל אחד חזר לעסוק בשלו. הוא חזר לעצב, ואני חזרתי לקרוא את המסמכים בשביל להגיד אם אני לוקח את הפרוייקט על עצמי.

בסופו של דבר, נמאס לי לקרוא, ואמרתי למנהל שם, שאני אסיים לקרוא בבית, ותוך שבוע אחזיר לו תשובה. כשיצאתי מהמשרד, החלפתי אימיילים וטלפונים עם "משה", וקבענו לדבר בהמשך. לאחר שיצאתי, והתחלתי ליסוע לכיוון הבית. השיחה שלי עם "משה" לא הצליחה לצאת לי מהראש. שני הפרוייקטים בכלל לא עניינו אותי. אני פשוט הבנתי שאני צריך לעשות משהו בנידון.

אז חזרתי, והמשכתי לעבוד על האתרים של הלקוחות שלי, וכך חלף לו שבוע שלם רצוף בבניית אתרים. לאחר השבוע הזה, התקשר אליי הלקוח "הגדול הזה", ושאל אותי מה אני אומר. אמרתי לו, שאני עוד לא יודע, כי יש לי כרגע המון לקוחות, אז ביקשתי עוד שבוע. הוא אמר לי שבסדר, אבל שבוע הבא אני מחזיר לו תשובה. אמנם אמרתי לו "תן לי עוד שבוע", אבל בעמקי ליבי, כבר ידעתי, שכמה שהוא יהיה גדול, אני אגיד לו "לא!".

ובחזרה ל-"משה", בינתיים התחלתי להתכתב באימיילים איתו, ולאחר מכן לדבר איתו בטלפון. לאחר מספר שיחות, החלטנו שאנחנו צריכים להיפגש, ולהתחיל לבנות קמפיינים ביחד. סיכמנו בינינו שאנחנו נעזור אחד לשני, ונדחוף אחד את השני, עד ששנינו נטוס ל-Affiliate Summit, ואפילו מעבר. אז בפעם הראשונה, נפגשנו בבית קפה כלשהו באיזור השרון. והתחלנו לחקור מוצרים ביחד. לבנות קמפיינים ביחד. למדתי ממנו המון, ואולי הוא גם למד ממני (לא יודע עדיין).

כך יצרנו לעצמנו שגרה, שאנחנו נפגשים אחת לשבוע-שבועיים, ומשתפים את מה שלמדנו, ומראים אחד לשני את הקמפיינים אשר יצרנו. חשוב לציין, שהפגישות היו רק פעם בשבוע-שבועיים, ובשאר הזמן, רק שוחחנו ב-Skype. אני לא בדיוק ידעתי מה הוא עושה בזמן שהוא בבית, הנחתי שהוא בונה קמפיינים משל עצמו. הנחתי כך, כי זה מה שאני עשיתי. כאשר הייתי יושב בבית, הייתי בונה קמפיינים משלי.

אחרי הפעם הראשונה שאני ו-"משה" נפגשנו בבית הקפה הזה, התחלתי לנתח למה לא הצלחתי בפעם הקודמת, לפני 3 שנים. המסקנה העיקרית שהגעתי אליה, הייתה, "בגלל שהייתי עצלן. וויתרתי מהר מידי". מהכרותי עם אנשים בכללי (אני חובב פסיכולוגיה מושבע), ומהכרותי עם עצמי, ידעתי שלמרות שאני יודע מה הבעיה שבגינה לא הצלחתי, וזה 50% מפתרון הבעיה, חשבתי איך אני יכול לפתור את ה-50% הנותרים? חשבתי וחשבתי, והגעתי למסקנה שאני צריך לחבר את עצמי למטרה! ואיך אני עושה את זה? כבר כתבתי על כך לא אחת, בגלל זה החלטתי לפתוח את בלוג המיליונר בפיג'מה. ולהציב לעצמי מטרה – 1,000,000 ש"ח בשנה + מעקב רציף – לכתוב פוסט כל יום. בסופו של דבר גיליתי שזה עזר, וכן הצלחתי להתמודד בשיטה הזו עם העצלנות שלי…

בשלב הזה, אתם בטח שואלים את עצמכם "האם משה ידע על הבלוג?", אז כן, משה ידע על הבלוג, אבל הוא לא ידע שאני כותב אותו. כל פעם שהיינו מדברים על הבלוג של "המיליונר בפיג'מה", הרגשתי ממש לא נעים לשקר לו בפנים. מצד שני, לפעמים הייתי מזכיר את הבלוג, בכך שהייתי אומר "הנה אחי, אני לא סתם אומר את זה, גם המיליונר בפיג'מה אמר…", סתם דרך שכנוע שלי.

אחרי מספר פגישות עם "משה", ולאחר שניסינו ביחד לשווק מספר מוצרים כושלים. ולאחר שניסיתי לשווק מספר מוצרים כושלים משלי, בסופו של דבר מצאתי את המוצר שכן הצלחתי למכור. וכך התחלתי מרווח של $30 ביום, ולאחר מכן $60, ופתאום זה נהיה $100, וכך הלאה. בשלב מסויים, לא התאפשר לי ולמשה להתראות יותר (הסיבות שמורות במערכת), אך נשארנו בקשר רציף ב-Skype. כך זה היה במשך חודשיים. כשהוא היה שואל אותי על כמה אני עומד הייתי מחרטט לא מספר כלשהו, כי לא היה נעים לי.

בזמן הזה, "משה" קרא כל מיני מאמרים/ספרים/דיווחים או אלוהים יודע מה. ניסה כמה שיטות, בדק או שלא בדק, כמה מוצרים. וידעתי שלא הולך לו בדיוק כמוני, אבל לא ידעתי בדיוק על איזה מספרים הוא עומד. כמובן שניסיתי לעזור לו, אבל אתם יודעים, אני יכול לעזור כמה שאני רוצה, בסופו של דבר זה לא תלוי בי.

לפני שבוע, סוף סוף, לי ול-"משה" יצא להיפגש שוב. הפעם נוצר מצב לא נעים, שלא הסכמתי להראות לו את חשבון האדוורדס שלי, ולא הסכמתי להראות לו את חשבון הקליקבנק שלי. אמרתי לו, שהולך לי טוב, ואני לא במצב של להראות את זה. אבל גם אמרתי לו, שזה לא אומר כלום ביחסי העבודה בינינו, המטרה שלי היא עדיין לשתף את הידע בינינו, ועדיין לעזור לו, כמו שגם הוא עוזר לי. והוא עוזר לי המון (הוא בעצמו לא מתאר עד כמה).

למרות שאני לא הסכמתי להראות לו את האדוורדס שלי, הוא כן הסכים להראות את שלו. ביקשתי ממנו שיראה לי כמה הוצאות היו לו עד עכשיו, להפתעתי גיליתי שההוצאות שלו עמדו על בערך 2000 ש"ח. אתם קולטים? 2000 ש"ח בארבעה חודשים. ישר הסברתי לו, שעד שהתחלתי להרוויח באופן קבוע, בזבזתי משהו בסביבות 4000 ש"ח. עשיתי לו מספר שיחות מוטיבציה, בעצם הרוב היה רק על מוטיבציה! אמרתי לו שאם אין לו את הכסף להשקיע, שלא ישקיע בכלל, כי מעכשיו הוא מתחיל הכל מהתחלה, וכדאי שיתחיל להיפרד מראש מ-4000 ש"ח. ושוב ציינתי, אם אין לך את כל הכסף עכשיו, פשוט תחוך עד שיהיה לך להשקיע 4000 במכה אחת, ואז תשקיע.

היום בבוקר, בזמן שאני כמובן עובד על שיווק השותפים, "משה" יוצר איתי קשר בסקייפ ואומר לי: "מה שלום האוטו שלך?" (הוא ידע שהאוטו לא תקין, אבל לא ידע שהוא מת)
עניתי: "במוסך, למה?" (הוא לא באמת המוסך, הוא מת לגמרי)
משה: "בוא לאוטומוטור, אולי תקנה אוטו חדש"

עכשיו כבר הבנתי שהוא הבין, כי לא אמרתי לו שאני רוצה אוטו חדש, אבל המשכתי לשחק את המשחק עד שהוא ישאל אותי בבירור מה שהוא רוצה לשאול.

אני: "נראה לך?!?!?!?!"
משה: "תגיד, אני מדמיין או שיש קשר הדוק בינך ובין הפיג'מיסט?"
אני: "למה?"
משה: "הקטע עם האוטו, הוא כתב שם הספדים לאוטו שלו. גם אתה וגם הוא מעלים בדיוק עכשיו 10 קמפיינים"

בשלב הזה, חשבתי, האם לנפח את השקר, או לענות, וזה מה שעניתי:
"טוב אחי, אין לי כח למשחקים, אני זה המיליונר בפיג'מה!
אני סומך עליך שלא תספר את זה לאף אחד. אתה היחיד מחוץ למשפחה שלי שיודע!"
משה: :)
אני: "החברים הכי טובים שלי לא יודעים, אז אל תספר לאף אחד לא ל-***, לא ל-****." (חברים שלו שיצא לי גם להכיר, שגם מרחרחים קצת בתחום).
אני: "וכן…. אני מרוויח כמו שאני רושם!"
אני: "וכן…. לא הראתי לך את הקמפיינים שלי, בדיוק מהסיבה הזאת!"
משה: ":) סבבה אחי… סודך שמור איתי!"

לאחר מכן, עברנו מהצ'ט של סקייפ, לשיחה קולית. דיברנו צחקנו, וניסינו לנתח מה גרם לי להצליח? ומה גרם לו להיכשל? איך אנחנו מביאים אותו למצב כמו שלי? וכמובן שאמרתי לו שחסר לו שתוך חודש הוא לא נעמד על הרגליים, כי בקרוב יש אפיליאייט סאמיט, ואני רוצה שיבוא איתי!

אז עכשיו, כשאתם מכירים את הסיפור, אני חייב להגיד לכם שאני הולך לעזור למשה בכל כוחי (כמובן אם הוא יסכים), על מנת שגם הוא יוכל לקרוא לעצמו המיליונר בפיג'מה. אני חייב להגיד לכם, שיש למשה ידע רב. אפילו רב ממני. למדתי ממנו המון, וחלק גדול מהמסע הזה שייך גם לו.

אבל אם אני אומר שהוא מבין ויודע שיווק שותפים יותר טוב ממני, למה אני רווחי, אבל ממש ממש רווחי, והוא עדיין לא? הנה הסיבות:

למה הצלחתי?

 • ממש סבלתי בחיים שהיו לי באותה תקופה. אתם לא יודעים איזה סיוט זה לעבוד עם לקוחות חארות, שלא יודעים להעריך את העבודה שלך. שחושבים שב-20 שקל הם יכולים לבנות אתר כמו וואללה. המוטיבציה שלי נבעה מהסבל הזה!
 • לא חיפשתי אף פעם למה נכשלתי, אלא חיפשתי איך אני הולך להצליח בלי לחזור על טעויות שכבר עשיתי
 • היה לי 16,000 ש"ח, שקיבלתי מהצבא על שירות של 3 שנים, שיכולתי או להשקיע אותם בעסק או ללכת ללמוד באוניברסיטה. ללמוד לא עמד על הפרק! אז השקעתי אותם! (וואחד השקעה, לא?)
 • עשיתי!
 • והסיבה האחרונה! והכי הכי חשובה! הבלוג הזה! זו הסיבה היחידה שהצלחתי לוותר על העצלנות שלי. ידעתי שאני צריך לדווח כל יום מה אני עושה, ולכן בשביל לדווח משהו, הייתי צריך גם לעשות משהו. זו הסיבה היחידה שעשיתי.

מה משה צריך לתקן על מנת להצליח?

 • ראשית למצוא את ה-"למה?" שלו! אצלי זה היה לברוח מהסבל שעברתי עם הלקוחות! (באמת זה היה סבל, קשה לתאר איזה!), ולא, להגיד "לברוח ממירוץ העכברים" זו לא הסיבה! צריך סיבה מוחשית! אפיליאייט סאמיט לדוגמא זו סיבה מספיק מוחשית, ולטוס איתי זה עוד יותר :)
 • להציב לעצמו מטרה מדוייקת, מספר! ולא רק את המספר אלא גם תאריך! אני ידעתי שעד ה-31 בדצמבר, יהיה לי מליון ש"ח. ולעולם לא היו לי ספקות לגבי זה!
 • להקציב מראש סכום, אשר יהווה שכר לימוד!!!
 • לגרום לעצמו לעבוד. משהו שיחייב אותו לעבוד, ולא נניח, לראות "השרדות" (אני ראיתי רק פרק אחד, וזה גם כי חבר הכריח אותי).
 • לזכור שאין שום דבר מושלם! לא לחכות לזמן המושלם! לבנות את עמוד הנחיתה המושלם! למצוא את המוצר המושלם! לעשות את מחקר החיפוש המולם! שלמות זו אשלייה! כל מה שהוא יעשה, שייכנס להגדרה של הזמן שלו יהיה מספיק טוב בשביל להמשיך הלאה!
 • לקבוע מטרות מראש, ולא לשפוח 600 שקל על קמפיין מסריח. בזבזת 200 שקל, וזה מספיק! תקבע מראש מה אתה מצפה מהקמפיין, ושלא תחשוב שאם עד עכשיו לא הרווחת ממנו שקל, שתוכל להביא אותו למצב רווחי

זהו, עכשיו כשאתם יודעים. אני מקווה שאתם לוקחים השראה.

"משה", הפוסט הזה מוקדש לך! תודה על העזרה! אחרי פסח אני אקנה רכב חדש, ונחזור להתראות. אני אעזור לך כמה שאני יכול, ואני יודע, שאם תמשיך לעבוד, כמו שהצלחתי להבין שאתה עובד בימים האחרונים, אתה תצליח, ובגדול.

תזכור, שבעוד ארבעה חודשים יש אפיליאייט סאמיט, מה שאומר שאתה צריך להתחיל להרוויח כסף כבר החודש, ועדיף כמה שיותר, כי גם ויזה לארצות הברית לוקח זמן להכין. ובשביל ויזה בארצות הברית, צריך קצת כסף בחשבון!

שיהיה לכולם חירות בחג החירות!

7 תגובות... קרא אותן למטה או הוסף אחת

 1. "משה"   21 באפריל 2008 בשעה 21:38
  (#)

  פיג'מיסט …סחטיין על הפוסט, אהבתי. וכמו שכבר אמרתי לך , אני מוריד בפניך את הכובע – שיחקת אותה :)  

   

  ובאמת ננת לי השראה ..וגרמת לי להזיז ת'תחת שלי יותר מבעבר, אני עדיין זוכר את הפגישה הראשונה שלנו , שאמרתי סוף סוף הבנאדם מבין מה אני מדבר כשדיברתי במושגים כמו CTR QS, ROI וכו וכו …סוף סוף יש לי מישהו לשתף אותו בדברים שלי.

   

  נכון מה שמבדיל אותנו זה הנחישות , הייתה יותר נחוש ממני להצליח וגם עבדת בשביל זה
  אני יודע שאתה עדיין ממשיך ועובד קשה והכל בדרך למטרה. 

   

  עכשיו שאחרי שחזרתי למסלול הנכון (ובדרך גם כיסיתי את מינוס שיהיה לי )  אני יודע שאני אצליח … אני כבר מרגיש את זה :)

   

  ועכשיו אחרי המילים החמות האלה ..  אני ממשיך לעבוד על הקמפייינים שלי 

   

  על החתום "משה" (שם בדוי)

   

   

  • המיליונר בפיגמה   21 באפריל 2008 בשעה 21:46
   (#)

   יו…

   תחלס, אני שמח שגילית, עכשיו אפשר לשים את הקלפים על השולחן :)

   יאללה יש לשנינו עבודה לעשות :)

   • שרה   4 בנובמבר 2010 בשעה 22:07
    (#)

    גדול מהחיים, הכל כל כך פשוט ברור, ללא משחקי מילים, כל האמת על כל מערומיה אהבתי מאוד , בתקווה למציאת פרטנר/ית שיאותו לתמרן ולקבל דחיפה ביום יום, לעזור ולהיעזר , להגיע לאפיילייט סאמיט ומעבר לכך . המון תודות לך יגאל, המון תודות

 2. אנונימי   21 באפריל 2008 בשעה 22:14
  (#)

  מאוד אהבתי את הפוסט. ואני שמח שגם "משה"….

   

  בכל מקרה אני מזדהה עם הרבה מהבעיות של "משה":

  -"לתאהב" בקמפיין ולשפוך עליו כסף. בדקות אלו אני בלבטים אם להמשיך בקמפיין שאני מאמין בו אבל מופסד עליו 350 דולר.  

  -לחכות למוצר המושלם, לעלות עמוד נחיתה מושלם וכו'

  -הגדרות לא מדויקות של המטרות

   

  אז בהצלחה לשניכם וגם לי…

   

   

   

  • המיליונר בפיגמה   22 באפריל 2008 בשעה 0:19
   (#)

   תעבור הלאה,

   אין מקום לרגשות…. המספרים מדברים בעד עצמם.

   בעוד חודש חודשיים, תחזור לקמפיין הזה שאתה מאמין בו.

   היה לי קמפיין כזה. זה נדמה לי הקמפיין השלישי שהעלתי. ראיתי שהוא מפסיד, עשיתי Pause לקמפיין. לאחר חודשיים חזרתי לקמפיין. עשיתי את התיקונים אשר הייתי צריך לעשות, והופ, כמו קסם הקמפיין מניב לי רווחים על בסיס יומי!

   בהצלחה.

 3. אנונימי   21 באפריל 2008 בשעה 22:40
  (#)

  כולנו משה. חחחחח.

  אני אשחיל שאלה, כמה צריך לדאוג לגבי הQS? האם זה בסדר שאין לי קיוורד אחד שהוא על great? הרי בקמפיין שאני מפרסם 50 קייוורדס עליו, זה הגיוני שרובם יהיו על poor? (אני מדבר על phrase כי משום מבbroad זה מראה תוצאות יותר טובות).

   

  תודה.

  • המיליונר בפיגמה   22 באפריל 2008 בשעה 0:24
   (#)

   אהלן,

   אתה צריך מאוד לדאוג ל-QS. בכל קמפיין תדאג שה-Keywords שלך יהיו great. תנסה לשנות את עמוד הנחיתה, לשפר אותו ל-Keywords שאתה מפרסם עליהם, ואז תעלה את התקציב של הקמפיין שלך לנגיד $5000. בגלל השינוי הדרמטי בתקציה גוגל ישלחו עוד פעם את הרובוטים לסרוק את העמוד. (זה טריק ש-"משה" לימד אותי אגב).

   אם אתה לא מצליח להביא את ה-Keywords שלך ל-great, יכול להיות שאתה לא מציע מספיק כסף. אפשר לראות את זה במיוחד לאור העובדה שה-Borads שלך כן great. באופן טבעי, BROADS הם מילים יותר זולות…

   אם עדיין אתה לא מצליח להשיג great, תבחר מוצר חדש. אין טעם…

   בהצלחה.

התגובה שלך

 • XHTML: אפשר להשתמש בתגים הללו: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>
 • חברים יקרים, אין צורך להגיב בכמה פוסטים את אותה התגובה רק על מנת שאני אראה אותה, אני קורא ועונה לכל התגובות ללא שום קשר לותק הפוסט אליו הן נכתבו. לצערי הרב זמני מוגבל, ולכן אני עונה על תגובות אחת לשבוע. יחד עם זאת, חשוב לי לציין - אני עונה על כולן!