חוק 80/20

כמו שציינתי קודם, את כל הכסף אשר אני עושה באינטרנט, אני לא מגדיר ככסף מהצד, או הכנסה נוספת, ואפילו לא כעבודה מהבית. את כל הפעילות הזו אני מגדיר כעסק לכל דבר, כי זה מה שזה. אצל אנשים רבים עסק הינו פיתוח תוכנה, אצל אנשים רבים העסק הינו מתן שירותי עיצוב גראפי. העסק יכול להיות עסק נותן שירות, או נותן טובין. במקרה שלי העסק שלי מספק שירותי שיווק.

עסק באינטרנט אינו שונה מכל עסק סטנדרטי ולא מקוון. הכסף הוא אותו כסף, הצרכנים הם אותם צרכנים, המסים הם אותם מסים, פשוט אותו הדבר. לכן, אם העסק שלי אינו שונה מכל עסק אחר, עליי ליישם עליו חוקים של עסק לא מקוון. בעסקים, ישנם המון כללים וחוקים, אשר עוזרים לנו לנהל נכון את העסק (לא סתם לימודי מנהל עסקים באוניברסיטה זה 3 שנים).

מי שקרא את הספר צופן דה-וינצ'י (ולמרות שזוהי יצירת מופת ספרותית ולא מדעית), יודע שבעולם ישנם המון חוקים וכללים אשר איש לא יודע להסביר אותם, איש לא יודע מדוע הם נכונים, אבל הם פשוט עובדים. ממש כמו חוקי מרפי! מישהו יכול להסביר למה חוקי מרפי עובדים ברוב המקרים?

אחד מכללי האצבע הללו בעסקים, הינו חוק 80/20, או חוק פרטו, שאליו הגיע הכלכלן האיטלקי ווילפרדו פארטו. במהלך עבודתו, פארטו גילה כי 80% מעושרה של איטליה, נמצא אצל 20% מהתושבים. לאחר המשך חקירת המספרים הנ"ל התגלה ששני המספרים האלה חוזרים על עצמם בעוד הרבה תחומים בעסקים, ובחיים בכלל.

דוגמאות נוספות למימוש חוק פארטו בעולם העסקי הינו בשירות לקוחות, כ-20% מלקוחות של חברה מייצרים כ-80% מההכנסה של אותה חברה. כ-80% מההחלטות בזמן ישיבת עסקים, מתקבלות ב-20% מזמן ישיבת ההנהלה כולה. 80% מההוצאות של עסק מסויים, נמצאות ב-20% מהפעילויות של אותו העסק.

הפשטות של חוק פארטו מדהימה, וכך גם רמת הדיוק שלו. ניתן ליישם אותו לא רק על עסקים או כלכלה, אלא כמעט על כל תחום בעולם. הדוגמא הראשונה שחשבתי עליה, וכמובן אימתתי אותה הייתה פשוטה מאוד. תעודת הבגרות שלי! כבר 4 וחצי שנים לא היה לה כל שימוש יעיל, ועכשיו זה הפעם הראשונה מאז סיום התיכון שחשבתי עליה. 80% מהתרומה לציון הממוצע הסופי שלי, נגזר מ-20% מהמקצועות, מדהים, לא?

תקינות חוק פארטו נבדקה גם לגבי האינטרנט, וכמו בשאר המקרים אשר החוק נבדק, גם כאן הוא נמצא נכון. כאשר בדקו את תנועת הגולשים באינטרנט, ואת העמודים בהם הם גולשים נתגלה עוד נתון מדהים. כ-80% מהגולשים באינטרנט, גולשים בכ-20% מהדפים באינטרנט!

אוקיי, אוקיי! אני נשחף כבר! הבנו את הנקודה! אז איך חוק 80/20 עוזר לנו? קודם כל, זה מוסיף לנו לידע, וידע זה כוח! אבל בצורה יותר מופשטת, זה מדהים כמה שהחוק הזה נכון גם לגבי שיווק באינטרנט, וגם לגבי שיווק PPC: כ-80% מהכסף אותו אנו מרוויחים, מגיע מ-20% מהקמפיינים שלנו! ויותר מכך, 80% מהרווח בקמפיינים שלנו מגיע מ-20% מהמילות חיפוש שלנו!

אז איך אנחנו יכולים להשתמש בידע הזה? ראשית, עלינו לאתר את ה-20% של מילות החיפוש אשר מניבות לנו 80% מההכנסה, ולחזק את מעמדינו בהקשר של המילות חיפוש הללו. מהצד השני, עלינו להיפתר מה-80% הנותרים במילות החיפוש. אנחנו יכולים להיפתר מ-80% מהקמפיינים הנותרים שלנו.

יש עוד הרבה דברים אשר אפשר לעשות בעזרת המידע הזה על חוק פארטו, השמיים והדמיון שלנו זה הגבול. אנחנו צריכים לחשוב בצורה יצירתית, והכי חשוב ליישם. כל ידע אשר אנחנו מקבלים הוא כח, אבל הוא כח רק אם אנחנו משתמשים בו.

10 תגובות... קרא אותן למטה או הוסף אחת

 1. betsss   24 בפברואר 2008 בשעה 11:03
  (#)

  חזק ביותר הפוסט…אהבתי

  נ"ב אני הולל\ך עכשיו  לבדוק את התעודת הבגרות שיש לי ;-) … 

 2. אבי   24 בפברואר 2008 בשעה 18:51
  (#)

  אחרי שתמצא את ה- 20% שלך, תגדיל את ה- 100% ותמצא שוב את החלק היחסי בין ה- 20% הקודמים ל- 20% החדשים. שהם גדולים יותר כעת. וכך שוב ושוב… ופתאום יהיו לך 1,000,000 שקלים הכנסות ברוטו מצטבר…

 3. הנהלת חשבונות   17 ביוני 2008 בשעה 13:23
  (#)

  חוק פרטו הוא אחד האהובים עלי.
  צריך להדגיש שלא תמיד מדובר ב 80/20 לפעמים זה 99/1 ולפעמים זה 65/35.

   

  אני עושה המון דברים על פי 80/20.
  זה הכי בולט בנקיון הבית:
  80 אחוז מהליכלוך עף ב 20 אחוז של ניקיון (משטחים גדולים ותנועות ניקיון ארוכות).

  בקיצר: תוך 20 דקות הבית נראה אחלה: 100%.

   

  :-)

 4. פרודיה   11 בדצמבר 2010 בשעה 11:32
  (#)

  קצת קשה להבין את הרעיון
  יש לך המלצה על איזה ספר טוב בנושא?

 5. בועז ורדי   2 במאי 2012 בשעה 22:42
  (#)

  חוף פארטו הוא חוק מצויין וכזה שעוזר פלאים לפרפקציניסטים שלא מסוגלים לסבול שעשו משהו (חלילה טפו טפו טפו) שאינו מדויק או בעל תועלת מקסימאלית. החוק בעמצם הופך לנורמאלי וטבעי את העובדה שרק 20 אחוז מהעשייה שלנו מייצרת את מה שאנו רוצים. אז אם אנחנו רוצים ליהנות מה שמונים אחוז עלינו להיות מוכנים לעשות הרבה דברים שלא תמיד מביאים תועלת….

 6. משה עובדיה   24 בספטמבר 2012 בשעה 13:50
  (#)

  אני חושב שמנהל עסקים יכול לתת לך את המחשבה על עיסוק בתחום של ייעוץ עסקי, מלבד זאת, ניהול עסק כמו שלך איננו דורש את הידע במנהל.
  הידע בתכנון תכנית עסקית לא דורש לימודים של 3 שנים ובטח לא מצריך תואר ראשון, באינטרנט קשה לחזות תכנית עסקית מאחר והיא לא ברורה כמו שווארמה מקומית ופלח שוק, מאחר וזה כל כך נרחב וכמו כל סטרטאפ – יכול ליפול עקב חוסר עניין.

 7. עומר בכר   24 באוגוסט 2014 בשעה 0:57
  (#)

  אהבתי מאוד, תודה!
  נותן נקודות מחשבה יוצאות דופן…
  מרתק.

 8. זיו   20 ביוני 2017 בשעה 10:32
  (#)

  שלום לכולם רוצה להמליץ על חברת ייעוץ עסקי איכותית ורצינית X2Y, להלן האתר שלהם: http://www.x2y.co.il/

התגובה שלך

 • XHTML: אפשר להשתמש בתגים הללו: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>
 • חברים יקרים, אין צורך להגיב בכמה פוסטים את אותה התגובה רק על מנת שאני אראה אותה, אני קורא ועונה לכל התגובות ללא שום קשר לותק הפוסט אליו הן נכתבו. לצערי הרב זמני מוגבל, ולכן אני עונה על תגובות אחת לשבוע. יחד עם זאת, חשוב לי לציין - אני עונה על כולן!