במה אני מאמין אמונה עיוורת?

לכל בנאדם יש סט אמונות משלו אשר על פיהם הוא חי. אמנם אני לא הולך לחשוף את כל האמונות שלי, מאחר וזה לא רלוונטי, אבל אמונה אחת אני כן הולך לחשוף. אני חושב שהאמונה הזו היא מאוד רלוונטית לכל תחום בחיים, וכדאי לכם להאמין במה שאני הולך לספר לכם שאני מאמין!

מאז שהייתי ילד אהבתי מספרים, אהבתי לחבר ולחסר, להכפיל ולחלק. מאוחר יותר התחלתי לאהוב להשוות ולצייר גראפים. אתם כבר יכולים להבין שאחד המקצועות החביבים עליי ביותר בימי התיכון העליזים היה מתמטיקה.

אומרים על מתמטיקה, שהמתמטיקה זה המלך של כל המדע (והפיזיקה זה המלכה, או שזזה להפך?), ולא סתם. כיום הכל ניתן לתאר במספרים ובנוסחאות. כל העולם שלנו בנוי על מספרים ונוסחאות, ולכן למתמטיקה יש חשיבות גדולה כל כך.

ניחשתם נכון! אני מאמין במתמטיקה! אל תדאגו, אני לא רוצה שתהיו פרופסורים למתמטיקה. שלא תבינו אותי לא נכון, אני לא אומר שאני איזה פרופסור גאון שפותר לכם סודוקו רק על ידי כתיבת נוסחא פשוטה, אני לא. למען האמת, המתמטיקה שאני יודע, היא מתמטיקה פשוטה מאוד, מה שלומדים בתיכון. כל מה שאני אומר לכם זה להאמין בה!

אולי אני צריך לדייק יותר, מתמטיקה זהו תחום גדול מידי. אני יותר מכוון לסטטיסטיקה, שזו נישה גדולה מאוד בתוך מתמטיקה. בגדול, למי שלא יודע, סטטיסטיקה זה המדע במתמטיקה העוסק בניתוח מספרים אשר מייצגים מקרים מסויימים, ובוחן את האפשרות שהמקרה יקרה בעתיד (זה ממש בגדול, בגדול בגדול).
אפשר לסכם את הסטטיסטיקה במשפט אחד "מה הסיכוי שזה יקרה?" (שוב בגדול מאוד).

למה זה חשוב לנו?

טוב, אני לא הולך לדבר על קמפיינים אשר אני מריץ, אני הולך לדבר על נושאים יותר כלליים, אבל אני אציין רק בקצרה, שבקמפיינים שלי אני נדהם כל פעם מחדש, שהאנשים קונים באותם שעות באותם ימים. נכון שאי אפשר להשוות את יום שני ליום ראשון (בארה"ב יום חופש), אבל דווקא את יום שני כן אפשר להשוות ליום שלישי, ועדיין בכל הימי שני קונים בשעות שונות מבכל הימי שלישי. אז נכון שלאנשים יש הרגלים מסויימים, אבל זה מדהים כמה שזה רחב, ואני חושב שזו סטטיסטיקה.

כמו שציינתי בפסקה הקודמת, אני אתמקד במקרים יותר כלליים שאומרים שהם נכונים סטטיסטית. לדוגמא, אומרים שרק 1 מתוך 10 עסקים מצליח. ולפחות לגבי, זה מדהים כמה שזה נכון. עד שהקמתי את העסק שיווק תוכניות שותפים שלי, יצא לי להקים בערך 10 עסקים אשר לא הכי הצליחו, או הצליחו ונפלו. אומרים שמבחינה סטטיסטית על כל 10 קמפיינים אשר תבדקו רק 1 יצליח (וגם במקרה הזה זה תופס עליי).

כפי שאתם רואים היחס 1:10 הוא די נפוץ, אבל ישנם גם יחסים אחרים. הנקודה שאני רוצה להבהיר פה, שאם אתם שומעים על סטטיסטיקה, וכל מיני יחסים להצלחה, פשוט תשחקו את משחק המספרים עד שתגיעו ליחס. רק עסק אחד מתוך 10 מצליח? תתחילו 10 עסקים, אני מבטיח לכם שהסטטיסטיקה לא תשקר. במקרה הגרוע היא תסטה במספר או שניים לפה או לשם.

וחידה קטנה שתוכלו לשאול את החבר'ה שלכם לקראת סיום, אשר כמובן קשורה לסטטיסטיקה.
שאלה: אם תשימו קוף בחדר עם מחשב למשך אינסוף זמן, וכל מה שהוא יעשה בחדר הזה זה להקיש על המקשים של המקלדת כאשר מעבד התמלילים פתוח, האם הוא יצליח להקיש מתישהו ברצף את הספר "אבא עשיר, אבא עני"?
תשובה: כן!

ולסיום – תזכרו, אנחנו בסה"כ עוד ספרה בסטטיסטיקה

8 תגובות... קרא אותן למטה או הוסף אחת

 1. האנונימי   26 במרץ 2008 בשעה 21:19
  (#)

  לא רק שהקוף יקיש "אבא עשיר אבא עני", הוא גם יקיש את זה אינסוף פעמים.

   

  ומאוד שנאתי את הפוסט הזה, אני גרוע במתמטיקה ואני חושב שצריך להכחיד את זה

  זה מקצוע מהשטן ואין לזה שום היגיון! צריך לתקוע את כל המורי מתמטיקה על אי בודד  (אפשר לזרוק להם פרוסה או שתיים) ולשרוף את כל ספרי בני גורן

   

  כן חח תגובה מטומטמת אבל יש לי מבחן גדול בשישי :)

  • המיליונר בפיגמה   27 במרץ 2008 בשעה 4:52
   (#)

   יפה אמרת, וכך גם בדרך הוא יקיש את רומיאו ויוליה וכו.. :)

   אני מבין אותך, ואני גם לא אומר לך ללמוד מתמטיקה. אני פשוט אומר שתאמין בסטטיסטיקה, ולמען האמת, רוב הידע אשר תצטרך זה נוסחאות אשר משלבות לוח הכפל בלבד.

   שיהיה בהצלחה במבחן,
   אבל אל תתבאס יותר מידי אם לא תצליח, זה עוד מספר שנכנס לסטטיסטיקה.
   אל תתן למספרים לקבוע את מה שאתה שווה, אלא רק לך עצמך.

 2. האנונימי   27 במרץ 2008 בשעה 20:43
  (#)

  תודה, עכשיו אני מתחיל לחרוש

   

  בקשר להערה האחרונה שלך- שאני אקבע מה אני שווה

  אני מסכים עם הדעה הזאת באמת האחוזים, וכך אני נוהג

   

  אם כי חבר שלי צריך לראות את מה שכתבת, הוא ההפך הגמור :)

  תמשיך לכתוב, אתה ענק :)

  • המיליונר בפיגמה   27 במרץ 2008 בשעה 21:56
   (#)

   אהלן,
   המטרה של הפוסט הזה לא הייתה להגיד לכם תלמדו ותחרשו. אני לא עשיתי את זה ואני לא אגיד לאחרים לעשות את זה. המטרה של הפוסט הייתה פשוט להגיד "תאמינו בסטטיסטיקה". כמובן, שאין שום דבר רע בלחרוש למתמטיקה, או ללמוד טוב בבי"ס, רק שאני לא אמרתי לעשות את זה, זה כבר החלטה שלכם.

   תודה על המחמאות, ואשמח אם תשתף את חבר שלך.
   מישהו צריך להפי. את הבשורה :)

   בהצלחה.

 3. רוני   13 ביולי 2008 בשעה 19:47
  (#)

  "רק עסק אחד מתוך 10 מצליח? תתחילו 10 עסקים, אני מבטיח לכם שהסטטיסטיקה לא תשקר."

   

  יש פה טעות לוגית, שאני רוצה להמחיש במשפט נגדי – ניתן לטבוע בים שעומקו הממוצע הוא סנטימטר אחד.

   

  הסטטיסטיקה לא נכונה לכל אדם, אלא סך הכל. יכול להיות אידיוט עצלן שיקים 50 עסקים וייכשל בכולם, ועשיר מסודר שיודע לעבוד שיצליח ב-30 מתוך 50 עסקים שיפתח. העניין הוא לעבוד נכון, לא 'לירות לכל הכיוונים' – כשמדובר בעסקים. בניהול קמפיינים הכל פחות ניתן לחיזוי ולכן הגישה הזו יותר מתאימה.

 4. אנונימי   17 ביולי 2008 בשעה 11:48
  (#)

  מיליונר, הייתי שמח אם היית מרחיב קצת על – כמה להשקיע בקמפיין ולנסות לשפר ולאפטם אותו לפני שמחליטים לינטוש אותו.

  תודה :-)

  • המיליונר בפיגמה   17 ביולי 2008 בשעה 13:54
   (#)

   אוקיי,

   אני אשתדל, אבל יש כל כך הרבה פוסטים שהבטחתי לכתוב שאני כבר הולך לאיבוד. כך שאני אשתדל לכתוב את זה, בנוסף לטיפים שכבר כתבתי. תשתדל גם למצוא תשובות לבד, אבל אני אשתדל מאוד לכתוב.

   בהצלחה.

התגובה שלך

 • XHTML: אפשר להשתמש בתגים הללו: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>
 • חברים יקרים, אין צורך להגיב בכמה פוסטים את אותה התגובה רק על מנת שאני אראה אותה, אני קורא ועונה לכל התגובות ללא שום קשר לותק הפוסט אליו הן נכתבו. לצערי הרב זמני מוגבל, ולכן אני עונה על תגובות אחת לשבוע. יחד עם זאת, חשוב לי לציין - אני עונה על כולן!