לחפש את המוטיבציה

אז מה זה מוטיבציה? בניגוד לשאר הפוסטים אשר בהם אני מביא הגדרות, בפוסט הזה אני לא אפשפש בוויקיפדיה, ולא אחפש הגדרות למילה "מוטיבציה". במקום, אני פשוט אכתוב כיצד אני רואה את המילה הגדולה הזו "מוטיבציה", ואז אני אכתוב איך אני מחפש את המוטיבציה שלי.

מבחינתי, מוטיבציה זהו הדחף והתשוקה אשר מוליכים אותי לבצע פעולות לעבר מטרה מסויימת. אני לא יודע איך לקרוא לזה, תהליך, מחשבה, או כל מילה אחרת. אבל יש דחף כלשהו לפעול.

לפי דעתי, המון אנשים מתבלבלים בין מוטיבציה לרצון. לכולנו יש רצונות, אבל אין לנו מוטיבציה להגשים את הרצונות שלנו. אני אביא לכם דוגמא, כשהייתי בצה"ל, נורא רציתי (באמת שרציתי!) לצאת לקורס קצינים. אבל… לא היה לי את המוטיבציה, לנקוט בפעולות אשר דרושות ממני על מנת לצאת לקורס קצינים. על אילו פעולות מדובר? בעיקר לסתום את הפה הגדול שלי ולהתחיל להיות פוליטיקאי, או לקקן.

כולם רוצים להצליח בלימודים, כולם רוצים להצליח בחיים החברתיים, וכולם רוצים להרוויח מיליון שקל! אבל, לא כולם עושים את זה. להרבה מאוד אנשים יש את הרצון, אבל אין את הדחף הזה אשר יניע אותם באמת לפעול לעבר הגשמת הרצון.

מאז תחילת הבלוג, זה נראה שככל שאני מתקדם במסע יותר ויותר, אני מקבל יותר ויותר מוטיבציה. אך, צר לי לאכזב אתכם. אני תמיד רציתי להרוויח מיליון שקל, ובטח שאני רוצה עכשיו, אבל לא תמיד היה לי את המוטיבציה להזיז את התחת, וגם עכשיו לא תמיד יש לי! שמעתם נכון, לא תמיד יש לי מוטיבציה!

בחודש הראשון, זה היה קצת קשה. אבל לאט לאט, למדתי שיטות אשר עוזרות לי לקבל את המוטיבציה חזרה מיד כאשר היא נעלמת! ברגע שאני מרגיש, שאני מתחיל קצת להיות עצלן, ומפסיק לעבוד, או במילים אחרות – מתחיל להתבטל, אני ישר דואג להחזיר לעצמי את המוטיבציה.

חשוב לציין, שעל כל בנאדם יפעלו שיטות אחרות להחזרת המוטיבציה. החלק הכי חשוב יהיה ודאי לסגל לכל בנאדם את מה שנותן לו מוטיבציה. תנסו לבחון מתי אתם עובדים הכי טוב, ולנתח מה גורם לכם לעבוד כל כך טוב. ברגע שתרגישו מחסור במוטיבציה, פשוט תנסו לשחזר את אותה ההרגשה/פעולה אותה חוויתם אשר גרמה לכם לעבוד. ועל מנת להביא לכם השראה, קבלו את שלושת הדברים אשר מביאים לי מוטיבציה:

השבועה

את ההחלטה לצאת למסע המיליונר בפיג'מה, לקחתי באחד הימים הכי גרועים שהיו לי בחיים. זו הייתה תקופה של פוסט-טראומה לאחר צבא. אמנם היה לי כמה חודשים בודדים באזרחות אז, אבל הרגשתי רע. רע מאוד. הייתי בדיכאון. לבני אדם יש מנגנון הישרדות חזק מאוד, וכאשר משהו לא בסדר (כמו דיכאון), הגוף שלנו ינסה להחלים ויגייס לכך את כל הכוחות.

את המוטיבציה הראשונית ליציאה למסע קיבלתי מאותו הדיכאון שכל כך רציתי לצאת ממנו. ביום בו החלטתי שאני הולך להרוויח מיליון שקל בתוך שנה. הקלטתי את עצמי בוידאו, כלומר במצלמת Webcam פשוטה. אני הקלטתי את עצמי מפרט למה אני רוצה לצאת למסע הזה, אני הקלטתי את עצמי נשבע שאני יוצא למסע הזה בלי להסתכל אחורה, ואני הקלטתי את עצמי מבטיח לעצמי שאני אעמוד במסע הזה. ובאשר לדיכאון, לא היה צורך לספר שאני בדיכאון, פשוט מספיק להסתכל על שפת הגוף, ולהקשיב לקול. (יום יבוא ועוד תראו את הוידאו).

כיום, כאשר אני מרגיש שאני מאבד את המוטיבציה, אני צופה בוידאו הזה, וקורים 2 דברים מאוד מאוד מעניינים. הדבר הראשון אשר מתרחש זה, שאני חוזר אחורה בזמן. מרגיש את אותם הרגשות שהרגשתי בדיוק באותו היום. זה אולי נשמע מצחיק, אבל אני באמת חוזר בזמן. אני מרגיש שאני שם. לא קרה לכם אף פעם שצפיתם בוידאו ישן שלכם ופשוט הרגשתם שאתם שם? בין הרגשות שאני מרגיש זו גם אותה מוטיבציה להצליח. הדבר השני המעניין שמתרחש זה שאני מרגיש את ההפרש בהרגשות למה שהיה אז והיום. כלומר, היום אני מאוד מאושר, אז הייתי בדיכאון. ההפרש הזה רק נותן לי מוטיבציה להמשיך להיות מאושר, ולקיים את השבועה.

ההתחלה

טוב, אוליי זה קצת יהיה דומה לשיטה הקודמת, אבל קצת שונה. בעוד בשיטה הקודמת אני חווה את הדיכאון אשר חוויתי אז ומנסה להתחמק ממנו. בשיטה הזו אני דווקא מנסה לשחזר הרגשה של מוטיבציה. ואיך אפשר לא לקבל מוטיבציה מהפוסט אשר חנך את הבלוג, כן, אני מדבר על אי המטמון 2008.

כאשר אני קורא את הפוסט ההוא, אוחזת בי הרגשה מדהימה. אני כולי מרגיש צמרמורת, ויש לי דמעות בעיניים. זה מדהים כמה שאני מצליח לרגש את עצמי. מיד לאחר קריאת הפוסט, אני כולי חדור מוטיבציה, ומתכוון להכנס בכל מכשול אשר עומד בדרך, להתמודד עם כל בעיה, ופשוט להגיע לאי המטמון שלי.

בחזרה לעתיד

השיטה הזו הייתה כמשהו נסיוני שרציתי לעשות, וחברים, אני חייב לכם להגיד, שאני לא מאמין בקסמים, אבל השיטה הזו עובדת כמו קסם. זה פשוט מדהים כמה מוטיבציה אני מקבל מהשיטה הזו. לפני שאני אפרט עליה, אני אסביר לכם מה הרעיון מאחוריה.

כאשר החלטתי שאני יוצא למסע הזה, הצבתי לעצמי שאני ארוויח מיליון שקל. אבל להציב מיליון שקל בתור מטרה, זה לא חכמה. זה כמו להגיד משהו באוויר. אני רציתי משהו מוחשי לשאוף להגיע אליו. אני די בטוח, שבשלב כזה או אחר בחיים היה לכם חלומות בהקיץ. חלומות ורודים על העתיד, שבעצם אתם אוכלים סרטים על כמה זה טוב X או Y.

מה שאני עשיתי זה פשוט השתדלתי ממש ממש חזק לראות את העתיד. חלמתי בהקיץ. ותנחשו לאיזה יום הגעתי בחלום שלי? כמובן, ה-31.12.2008, כמעט חצות. היום בו כל המסע הזה מסתיים. אני ניסיתי להרגיש את הרגשות של אותו הרגע, כאשר הגעתי לאי המטמון. אני ניסיתי לשמוע את התגובות של האנשים הסובבים אותי, אני ניסיתי לראות היכן אני נמצא, והכי חשוב, אני דימיינתי את פוסט המטמון שלי.

מיד כשסיימתי לחלום, ניגשתי למחשב וכתבתי את הפוסט הראשון בבלוג! כן, אני חושף לכם פה סקופ :) הפוסט הראשון אשר נכתב בבלוג, הוא לא אי המטמון, זהו הפוסט אשר מסיים את כל המסע הזה. אני התחלתי מהסוף. גם את הפוסט הזה אתם תקראו, תקראו אותו ב-31.12.2008, כשאני אגיע כבר לאי המטמון.

כאשר אני קורא את הפוסט הזה, כל החלום חוזר אליי, כל הרגשות, הקולות, המראות, הריחות, האנשים, ובעיקר אני.

לא נראה לי שיש משהו מעורר מוטיבציה מלראות את עצמך מצליח!

11 תגובות... קרא אותן למטה או הוסף אחת

 1. מישחקים   22 במרץ 2008 בשעה 11:35
  (#)

  WOW

  זה כל מה שיש לי להגיד

   

  באמת שיטות מצויינות להשיג מוטיבציה!

  לי קורה הרבה מה שאתה מתאר, אני פשוט חסר מוטיבציה לעשות דברים (לדוג' לשפץ ת'אתר) והוא נשאר מוזנח הרבה

  עד שנכנס בי רצון מטורף לעשות את זה, וגם זה חולף לעתים אחרי 20-30 דקות

   

  ברשותך אאמץ כמה מהשיטות האלו, אני ממש חושב שזה יעבוד!

  נהנה לקרוא בבלוג ולהגיב..!

  תודה 

 2. פלאפל   15 במאי 2008 בשעה 20:20
  (#)
  כבר כתבתי לך היום אבל תרשה לי להוסיף…..
  תענוג צרוף!!!

  פלאפל

 3. chode   23 ביולי 2008 בשעה 3:16
  (#)

  שימוש מאוד נכון!

   

  למרות שכבר קראתי הרבה מאוד מהפוסטים שאתה שולח התחלתי לקרוא מההתחלה את הפוסטים שלך(גם בשביל מוטיבציה אם מעלים הנושא).

   

  אני חושב שקראתי שגם למדת NLP(והינני כיום עוד מעט מסיים את הכשרת הpractitioner) והייתי ממליץ לך ללמוד על מעגל המצוינות ועוד כמה תבניות ממש "מדליקות" שיכולות לעזור לך.

   

  ואם מדברים על NLP, אתה משתמש בדפי הנחיתה שלך בNLP? עוד לא עשיתי דפי נחיתה למוצרים(עשיתי דפי נחיתה שקשורים לנושאים לא מכירתיים).

   

  אם כן, איך היחס המרה שלהם ביחס לאחרים ללא שימוש בNLP(למרות שאפשר לראות כמעט בכל תוכן שיווקי שימוש במודל מילטון בצורה לא מודעת אבל החוכמה היא להשתמש בכלים בצורה מודעת.

   

  יצא קצת ארוך לצערי אך אשמח אם תגיב להודעה זו.

   

  -chode.

  • המיליונר בפיגמה   23 ביולי 2008 בשעה 17:07
   (#)

   אהלן,

   אני אכן חובב NLP, וכשתהיה לי הזדמנות אני בהחלט אעשה פראקטישינר. כרגע כל מה שאני יודע זה מקריאת מאמרים, וכו… אני לא יודע יותר מזה.

   במעמודי הנחיתה שלי אני נוהג להשתמש ב-Embedded Commands, כמו Imagine, Feel וכו… לא זכור לי שאני משתמש גם בדברים אחרים, או7 בתבניות כלשהן. אני יודע נלפ כבר 3 שנים, ולכן אני עושה את זה באופן טבעי יחסית. גם זה נראה לי דיי הגיוני להשתמש במילים שמפעילים דמיון ורגשות. לכן לא עשיתי ספליט טסט.

   אגב אני משתמש גם בהנחות מקדימות או איך שזה נקרא, "אחרי שתקרא את הספר…" וכו… ב-QUOTING, אבל זה בא בטבעיות אני לא עושה את זה בכוונה…

   שיהיה לך המון בהצלחה,
   איפה אתה לומד את הפראקטישינר?

   • chode   24 ביולי 2008 בשעה 1:47
    (#)

    האמת שאחד מהקוראים שלך אשר רשם פה כמה פעמים מלמד את הקורס.

     

    אתר הבית שלו הוא : http://www.operationlp.com

     

    בשבוע הבא אסיים את קורס הפרקטישינר ונראה לי שכמו שאתה רוצה ללמוד עוד ועוד על תוכניות שותפים כך אני בNLP, לא להאמין על כמה אנשים ניסיתי ונכשלתי ביצירת עוגנים,מסגורים, שימושים שונים במודל מילטון ומודל העל וכד'…וברור לי שיש עוד כל כך הרבה מידע שאני לא יכול לעמוד בו.

     

    אני גם בעתיד ארשום מספר מאמרים בנוגע למה שלמדתי בבלוג האישי שלי(רמז שמי הוא שם הדומיין ;) ).

     

    מקווה לראותך שם כי אחרי הכל אפילו אם תרוויח את המיליון תמיד יש מה להשתפר, עזוב את הכסף שאתה מרוויח(הייתה לי השוואה אחרת בנוגע לתחום אשר הבנתי אשר אתה גם למדת אותו קצת..)וכמה שאתה לומד ממנו, ככל שתלמד יותר על השינוי הפנימי שלך(ולא אני לא מדבר על רוחניות ועל "הנסתר"(כי ביננו, למה ללמוד את הנסתר כשאתה לא יודע את הגלוי[גם כן משהו שלמדתי אחד המדריכים מהקורס]).

     

    בהצלחה לך ולמרות שאיני יכול להיות כרגע affilate marketer שכן אני מתגייס בקרוב אני משתמש במידע זה ללקוחות ולאתרים פרטיים שלי בקידום האורגני.

    • המיליונר בפיגמה   24 ביולי 2008 בשעה 14:35
     (#)

     אהלן,

     שיהיה לך בהצלחה, ליאור ברקן אכן נראה לי מדריך NLP רציני. וגם אני חשבתי לקחת את הסדנא שלו כשיהיה לי זמן.

     לגבי העוגנים, יצא לי מידי פעם להצליח בלהטיל עוגנים. אבל זה לא מדע מדוייק, ויש דברים שפועלים על אנשים מסויימים בצורה מסויימת, NLP זה בסה"כ סט כלים. על כל בנאדם צריך להפעיל כלים אחרים, זו דעתי בכל אופן.

     אגב, אני כן חושב שאפשר ללמוד NLP לבד. זה בדיוק כמו שיווק שותפים לדעתי, הכל עניין של תרגול וניסיון.

     שיהיה המון בהצלחה.

     • אבלדס   1 באוקטובר 2009 בשעה 11:51
      (#)

      זה מתחיל להיות ממש מוזר , העולם קטן יותר משנראה.
      התחלתי לקורא את הבלוג שלך לפני מספר ימים . ושמתי לב ליותר מידי דברים שמזכירים אותי . אני גם מחפש חופש פיננסי , אני מתעניין בפסיכולוגיה ואני הייתי בהיתלמודות להדרכה של מדריך פיק אפ אני גם מתעניין בNLP ואיפלו פגשתי את ליאון ברקן ונסענו לחיפה ברכבת ומשם הוא היקפיץ אותי לבסיס וגם כן אני חושב לקחת קורס שלו. רוב הסיכויים שאנו עוד ניפגש בעתיד אתה נשמה לי בחור מעוד מעניין ואני מאוד נהנה לקרוא את הבלוג שלך. (אני קורא לאט 10 עמודים בשעה כי אני צריך להשוות את מה שקרה בחשבון הADS שלי כי לאחר כישלון בו פשוט הפסקתי, ואני רוצה לחזור לאחר שאני יקרה את כל הבלוג שלך. אני מנסה לקרוא לפחות 5 שעות ביום) אז באמת תודה רבה לך על השיתוף

      • המיליונר בפיג'מה   7 באוקטובר 2009 בשעה 19:07
       (#)

       אהלן,

       קטע-קטע, גם אני הכרתי את ליאור ברקן ברכבת, לפני כמה שנים שנסעתי לחר"פ חיפה להוציא גימלים :)

       NLP זה דבר חזק לגמרי :)

 4. שחק   7 בינואר 2013 בשעה 16:01
  (#)

  הי יגאל,
  קורא את הבלוג שלך מהתחלה, הגעתי עד כאן וזה פשוט הפוסט האהוב עלי אז רציתי לציין זאת.
  גם אני יזם, אמנם בתחום מערכות המידע, ואוהב מאוד את הגישה שלך בכלל והפתיחות שלך בפרט.
  בהצלחה לכולנו!
  (חוזר לקרוא אני במתח)

התגובה שלך

 • XHTML: אפשר להשתמש בתגים הללו: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>
 • חברים יקרים, אין צורך להגיב בכמה פוסטים את אותה התגובה רק על מנת שאני אראה אותה, אני קורא ועונה לכל התגובות ללא שום קשר לותק הפוסט אליו הן נכתבו. לצערי הרב זמני מוגבל, ולכן אני עונה על תגובות אחת לשבוע. יחד עם זאת, חשוב לי לציין - אני עונה על כולן!