קאיזן-בנגה

אני תמיד אומר שאין לי רצון להיות סטארטפיסט. הסיכוי להצליח עם סטארטאפ זה כמו הסיכוי לזכות בטוטו. לפעמים גבוהה יותר, ולפעמים גבוהה פחות. אני מאמין בלהעתיק משהו שעובד, ולאחר שיש לי העתק להתאים אותו אל עצמי. שיווק באינטרנט בכלל או שיווק שותפים בפרט, זה דוגמא טובה למשהו אשר עובד. משהו אשר ישנם אנשים אשר מצליחים להתפרנס מכך יפה, וכל מה שאני צריך לעשות, זה להעתיק את זה.

ב-6 לאוגוסט 1945, הוטלה פצצת האטום הראשונה בעולם, על העיר הירושימה אשר ביפן. שלושה ימים לאחר מכן, הוטלה הפצצה השנייה, גם כן ביפן – על העיר נגסאקי. אירוע זה התרחש בסמוך לסיום מלחמת העולם השנייה. לאחר סיום מלחמת העולם השנייה, יפן הייתה מדינה מרוסקת. המוראל הלאומי היה בקרשים. העסקים לא תפקדו, והכלכלה, הו הכלכלה. היפנים בכלל לא חשבו על זה.

אם מסתכלים על יפן של היום, ניתן להגיד בוודאות כי יפן היא אחת ממעצמות הייטק הכי גדולות, אם לא הגדולה שבהן. רמת החיים ביפן, הינה מהגבוהות בעולם. כלכלה מסגסגת, תעשייה פורחת ומטבע חזק. וכל זאת, 60 שנה בלבד מאותה מלחמה נוראית. מאותו שפל איום. כיצד ייתכן שזה קרה?

קאיזן הינה תורת ניהול יפנית, אשר רוב החברות והעסקים ביפן מתנהלים על פיה. משמעות המילה קאיזן הינה שיפור מתמיד.

על קאיזן שמעתי ממש במקרה, אני אפילו לא זוכר מאיפה. אבל זה עניין אותי מאוד והרגשתי שאני אהיה חייב להקדיש לכך פוסט. שימו לב כי אני לא פרופסור יפני, וכי כל מה שאני יודע זה ממס' מאמרים אשר קראתי. אבל זה עניין אותי עד מאוד. אני אפילו מתכוון לקנות ספר בנושא ולקרוא אותו :)

בחזרה לקאיזן, לפי משמעות השם – השיפור המתמיד, ניתן כבר להעלות השארות במה מדובר. הרעיון בקאיזן הוא פשוט, אבל סביב הפשטות הזו יש הרבה מורכבות. בקאיזן, אני כבעל עסק, אפרק את העסק שלי לתהליכים ממש קטנים. ממש מיקרו תהליכים. על כל תהליך, אני אעשה עבודהת מחקר: כמה זמן לוקח לעשות את התהליך? כמה כסף התהליך מניב? כמה כסף צריך להשקיע בתהליך? איזה תהליכים קשורים לתהליך זה? וכו…

בכל שלב, אני בתור בעל עסק, או המנכ"ל הדמיוני שלי, נתלבש על תהליך מסויים וננתח אותו עוד יותר לעומק. נבדוק, האם התהליך רווחי? האם התהליך חיוני להצלחת העסק? האם ניתן לשכור "פרילנסר" אשר יבצע את התהליך, ובכך להוריד עלויות לארגון. כיצד לשפר את רווחיות התהליך? וכו…

השורה התחתונה היא לשפר את התהליכים בעסק, כולל ההכנסות וההוצאות.

עכשיו, דמיינו לכם מצב, בו אתם הצלחתם להגיע למצב בו אתם מרוויחים $100, אך יחד עם זאת גם ההוצאות שלכם מסתכמות ב-$100, כך שסה"כ אתם לא מורווח ולא מופסדים. כעת דמיינו לעצמכם כי משימתכם היא להוריד את ההוצאות ב-5% וכמוכן להעלות את ההכנסות ב-5%. לאחר שנה כזו תגיעו בסופו של דבר להוצאה של $56 בלבד, ואילו ההכנסה תגיע לכ-$180. רווח של 124$.

עכשיו דמיינו לעצמכם כי המצב ההתחלתי היה $100,000, מדהים לא? :)

9 תגובות... קרא אותן למטה או הוסף אחת

 1. אנונימי   1 בפברואר 2008 בשעה 12:10
 2. הנהלת חשבונות   2 ביוני 2008 בשעה 18:49
  (#)

  גם זה נכון, אבל שוב סיסמאתי מידי.

  מה קורה בתאכלס? יש התקדמות והשתפרות יום יומית?

  מה מעבר למילים הגדולות?

   

  [אבל אני מאמין בך ;-]

 3. המיליונר בכפכפים   22 בנובמבר 2008 בשעה 23:57
  (#)

  אני גם מבסוט ממך

 4. SEM.NooB   18 בספטמבר 2009 בשעה 12:45
  (#)

  ועכשיו אתה עדיין משתמש בתהליך הזה ?
  האם יש תהליכים המתבצעים באמצעות OutSourcing ? ואם כן, אילו.

 5. berry   20 ביוני 2016 בשעה 1:08
  (#)

  אני לא כל כך מבין איך האחוזים מסתדרים למה 56$ הוצאות לאחר שנה ?

התגובה שלך

 • XHTML: אפשר להשתמש בתגים הללו: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>
 • חברים יקרים, אין צורך להגיב בכמה פוסטים את אותה התגובה רק על מנת שאני אראה אותה, אני קורא ועונה לכל התגובות ללא שום קשר לותק הפוסט אליו הן נכתבו. לצערי הרב זמני מוגבל, ולכן אני עונה על תגובות אחת לשבוע. יחד עם זאת, חשוב לי לציין - אני עונה על כולן!