איך הפסדתי 55,000 ש"ח בשנת 2012? כך תמנעו מהטעות שלי.

בדיוק היום, לפני 5 שנים, בשעה הזו, ישבתי לי בסניף ארומה בחדרה וסיפרתי על תחילת המסע שלי. בדיוק לפני שנה, כמה שעות לפני (כי אז הייתי פחות דחיין), חיברתי את פוסט הפרידה שלי מהבלוג. אז לכבוד חגיגות ה-5 שנות ניסיון שצברתי בתחום, החלטתי לספר לכם סיפור קטן מהשנה החולפת. קטן, קטן, אבל עם משמעות גדולה…

הכל התחיל לפני שנה בערך. לאחר סגירת הבלוג, התפנה לי הרבה זמן + אנרגיה. התחלתי לעבוד במרץ. התוצאות לא איחרו לבוא. הייתי מבסוט מאוד מהתפוקה שלי, והגעתי למסקנה שהגיע הזמן להתקדם לשלב הבא.

השלב הבא מבחינתי היה, לקחת את כל מה שאני עושה בצורה ידנית ולמכן אותו. לעשות אוטומצייה כמעט מלאה לכל העסק. החזון היה, שהמערכת תדע לעשות 90% מהעבודה לבד, ואני אצטרך לבצע רק מס' בודד של פעילויות.

מהר מאוד ניגשתי לעבודה. דרך המלצה הגעתי לבית תוכנה באוקראינה. התחלתי לתעד את כל תהליכי העבודה שלי בסרטוני וידאו פלוס קריינות ברוסית.

בנוסף הסתכתי על העובדה שאני מתכנת מגיל 11 + ממ"רמניק בדימוס, כך שהיה נראה לי שאני אצליח להשתלט על העניין…

איך לבנות בית חרושת לאתרים?

במהלך השנה האחרונה, למרות חוסר פעילותו של הבלוג, המשכתי לקבל תגובות/מיילים כמו "ממתי הבלוג סגור", "למה הוא נסגר?", וכו… שאלות שהן די מצחיקות אותי, כי אם הבלוג שלי היה כל כך חשוב, אנשים היו מבינים למה הוא סגור. כי זה כתוב בכמה וכמה פוסטים.

אחת מהשאלות היותר פופולאריות אותן אני מקבל, מתייחסת לאחת מהמצגות שלי מ-VisionCamp הלפני אחרון. אני כמובן מדבר על ההרצאה בית חרושת לאתרים.

הדבר המדהים הוא, שאפילו הנוסח של השאלה חוזר על עצמו. השאלה אותה אני נשאל היא "האם זה עדיין עובד?"

ההכנות לפרוייקט האוטומצייה היו בשיאן

לאחר שסיכמתי את כל הפרטים עם החברה האוקראינית. התחלתי לעבוד על האפיון בצורה הרבה יותר רצינית. מעבר לסרטונים שהקלטתי, גם חשבתי על סוג של אופן ביצוע.

קראתי כמה מדריכים על Agile Development (פיתוח תוכנות זריז), אפילו השקעתי כמה שעות בצפיית הרצאות ביוטיוב.

ויאללה…

הכנתי תוכנית אלה Agile. אפילו היה אפיון טכני עם דרך טובה ליישם את זה, כך שכבר אחרי שלב הפיתוח הראשון, המערכת תהיה לי שימושית. אמנם זה לא יהיה אוטומצייה, אבל המערכת תהיה שימושית.

העברתי את כל החומר לחברת הפיתוח. דיברנו באותה השפה. לא יכולתי כבר לחכות…

נסיקתה של המוטיבציה

כמו בכל פרוייקט שמתחיל, בהתחלה המוטיבציה היא בשיאה. הכל זז במהירות האור. אחרי השבוע הראשון זה נראה כאילו מקדימים את הלוזים בחודש. אחרי שבועיים המצב עדיין טוב. אחרי זה בסדר.

ואז…

ככל שרמת הסיבוכיות של הפרוייקט עולה, כך הלו"זים מתחילים להשיג אותנו. המוטיבציה יורדת. מתחילים להתפשר. לסטות מהתכנית. להתפזר לדברים אחרים…

בשביל לא למרוח יותר מידי, אני אספר לכם שההרפתקה הסתיימה כעבור ארבעה חודשים. התוצר שהיה לי ביד, היה אותו "שלב 1" שיש לי מעט מאוד דברים לעשות איתו.

מילא זה. הדבר הכי גרוע הוא, שאין לי מה לעשות עם הקוד שהם כתבו. אי אפשר לשפר את זה, צריך לכתוב הכל מחדש.

נפילתם של 55,000 ש"ח

ואז חשבתי לעצמי…

בואנ'ה…

 • "פיתוח מערכות לא עובד"
 • "פרילנסרים לא עובד"
 • "Agile Development לא עובד"

הרי קראתי מדריך באינטרנט איך לנהל פרוייקט פיתוח. הרי בהרצאה הזו, על ניהול פרוייקטי תוכנה גדולים, אמרו שאם אני אכתוב את המילה הזאת והזאת באפיון, הפרוייקט יצליח.

בפורום "למנהלי פרוייקטים" אמרו, שאם אני אחלק את הפיתוח לשלבים, שבסוף כל שלב יש לי תוצר, יהיה יותר קל לפתח את זה.

עזבו שטויות.

תכנות. מה זה השטויות האלה?!?! זה לא עובד בכלל!

סיפורי עלי-באבא ו-40 הפרילנסרים

במהלך 5 שנותי בתחום היו לי הרבה יחסי אהבה שנאה עם פרילנסרים. היו תקופות שהייתי ממליץ לכל העולם לעבוד עם פרילנסרים. והיו תקופות שלא הייתי מוכן לשמוע את המילה פרילנסר.

בכלל, ברוב שנת 2012 העסקתי מספר מאוד מצומצם של פרילנסרים. הסיבה לכך, היא כי לא היה לי כח להתעסקות.

היו לי הרבה הצלחות עם פרילנסרים, אך גם הרבה כשלונות. למעשה, היה לי יותר כשלונות מאשר הצלחות. למרות שיש 2 פרילנסריות שעשו לי הרבה מאוד כסף, אני חושב שבגדול הניסיון שהיה לי, היה רע מאוד ומר מאוד.

במהלך יום כיפור האחרון החלטתי שהכל הולך להשתנות. תו"כ הצום והחשבון נפש, משהו הפריע לי בקשר לעסק שלי. הבנתי שיש לי "שיטה" שאמנם משתדרגת, אבל זה לא עסק.

הבנתי בפעם המיליון (כן היו לי כבר תובנות כאלה בעבר), שאני לא יכול להמשיך לעבוד לבד. החלטתי שאני הולך לבנות חברה אמיתית, עם עובדים שמושתתת על פרילנסרים בלבד.

אני יודע שזה יומרני, וכו כו… ואני יודע שנכשלתי בעבר עם פרילנסרים וכמובן שאני לא במצב להחליט החלטת כאלה על סמך הניסיון שלי… אבל אתם כבר מכירים אותי. אני בנאדם קיצוני…

זה עוד יכול להצליח.

החלטתי ש-I Make It Happen למרות הכל.

הקצאתי לעצמי עד סוף סוכות ללימוד, ומסיום סוכות להתחיל לפעול…

הדבר הראשון שעשיתי היה לקרוא את הספרים Topgrading ו-Hire for Attitude. שני ספרים שאני מאוד ממליץ בנושא גיוס עובדים.

מסתבר שלמרות כל החסרונות בעבודה מול פרילנסרים שעובדים מהבית, יש גם יתרונות. מסתבר ש-90% מהבעיות בגיוס פרילנסרים, חופפים לבעיות בגיוס עובדים אמיתיים.

כמו תמיד, עשיתי לעצמי תכנית משחק…

ניסיתי לצייר לעצמי את כל התסריטים שיכולים לקרות. עשיתי סימולציות של מצבים אפשריים בהתבסס על בניסיון הרע שהיה לי בחפיפה לתסריטים שהיה בספר, והתחלתי להאמין….

אמרתי לעצמי שב-Odesk יש המון דרעק. אבל אני אמצא את הטובים ביותר במחירים המינימאליים. גם אם זה אומר שעל כל מציאה צריך לראיין 10,000 איש.

ההגיון אמר לי, שכמו במאניבול, יש אחוז מסויים, גם אם הוא נמוך מאוד של Undervalued…

האם בית חרושת לאתרים עדיין עובד?

אז כן, אני עשיתי את הטעות הזאת. חשבתי שאם אני אקרא מאמר על ניהול פרוייקט ועל Agile Development, אני אהפוך למומחה בניהול פרוייקטי פיתוח.

וגם העובדה שאני מתכנת מגיל 11 לא עזרה לי בעניין הפיתוח. אבל אני לא בא ואומר "האם ניהול פרוייקטים עובד"? (למי שלא הבין, מקודם זה היה ציניות…)

כמו שאני לא מצפה להצליח בניהול פרוייקטים אחרי שקראתי 10 מאמרים וראיתי 10 הרצאות ושמעתי 10 פודקסטים על ניהול פרוייקטים, כך אל תצפו להצליח אחרי הרצאה אחת בת 40 דקות.

אל תשאלו אם זה עובד.

עצם השאלה הזו, מראה שאין לכם מה לחפש בתחום.

השלב הראשון בדרך להצלחה, זה לשאול את השאלות הנכונות. והשאלה הנכונה מתחילה ב-"למה?", לא באיך:

 • למה זה עבד לפני שנה וחצי?
 • למה שזה יעבוד עכשיו?
 • למה שזה יעבוד בעתיד?

אבל עד שלא תבינו את הדבר הבסיסי הזה, אין לכם סיכוי להצליח.

מה שמזכיר לי, הגדרה מעניינת ששמעתי ממישהו לאחד המקצועות שאהבתי בתיכון. "פיזיקה? אה, זה הזה שאתה מציב בו את המספרים בנוסחאות?"

הפרילנסר הראשון שלי מאז…

נרגש מאוד לאחר שקראתי את Topgrading ואת Hire for Attitude, רציתי מאוד להתחיל ליישם.

נכנסתי לאודסק ופתחתי שם פרוייקט פיתוח PHP. (כן עוד לא ירדתי מחלום האוטומציה).

אחד הדברים שהבנתי שאני צריך לעשות, זה בנוסף לטיפים שלמדתי מהספרים הנ"ל זה לבדוק את המתכנתים בפרוייקט ניסיוני. אז לאחר שהמועמדים שלי עברו את כל שלבי הראיון, נתתי להם פרוייקט ניסיון ב-$50.

נדמה לי שאלה היו ארבעה מתכנתים. למרות שעברו את כל השלבים שמצויינים בספרים. הם נכשלו טוטאלית במבחן התוצאה. נתתי לכל אחד $50 ושלחתי אותם לשלום.

האם מה שקראתי בספרים לא עובד?! לא, פשוט עוד לא מצאתי את הדרך לגרום לזה לעבוד.

בינתיים…

בגזרה אחרת, הייתי צריך לבצע משימה כלשהי על השרתים שלי. אז חשבתי לעצמי, זה הזמן להגדיל את הארגון הוירטואלי עם ההרבה פרילנסרים שאני חולם עליו.

התחלתי לחפש ב-ODESK אנשי System של לינוקס. עשיתי את כל מה שהיה כתוב בספר, וכאן כן שיחק לי המזל. מצאתי לא אחד, אלא 2 סיסאדמינים תותחים מבלארוס שלוקחים סכום מצחיק של $10 לשעה.

זו הייתה נקודת המפנה בשבילי…

אני בעצמי איש סיסטם לא רע. הייתי איש סיסטם ביחידה 180 (אופק) בעצמי. אמנם של Windows, אבל בואו לא נהיה קטנוניים…

בכל מקרה…

נקודת המפנה היא שהצלחתי למצוא פרילנסר יותר טוב ממני בתחום שאני די טוב בו ובזיל הזול. לא מתוך התפשרות על מישהו שיעשה את העבודה. העיקר שישים פלסטר, אלא מישהו באמת טוב. באמת אחד שאפשר לסמוך עליו.

ועד כה הוא (ועוד אחרים) עושים לי אחלה עבודה…

איך ללמוד להיות מנהל פרוייקטים טוב?

להגיד לכם את האמת? אני לא יודע. זה לא עוד פרק בפוסט/ספר של גורו שמספר לכם שיטה מסתורית שתעזור לכם להשתלט על המיומנות הסודית הזו של היכולת לנהל.

אני מנהל גרוע. תמיד הייתי.

אני בנאדם לא מאורגן, תמיד הייתי.

אני בדרך כלל מאמין שצריך להשקיע בנקודות החזקות, ולא בחלשות. בטח ובטח לא בחלשות מאוד. אבל כאן אני חורג מעצמי. החלטתי שלא משנה מה, בסוף שנת 2013 אני אוכל להעיד על עצמי שאני מנהל בינוני+.

אין לי דרך סודית לספר לכם. אני פשוט עושה את מה שתמיד עשיתי. נלחם בעצמי ובעולם. מנסה לנהל דברים כמו תמיד, רק בכל פעם בצורה גרועה קצת פחות.

אז התחלתי מלנסות לנהל את ה-19 פרילנסרים שלי בבייסקמפ. ממש לא אהבתי. המשכתי ב-Trello (חינם לגמרי), ואני אוהב יותר.

את הכותבי תוכן שלי, אני בכלל מנהל מתוך מייל שישר מדביק להם את התווית Content writers.

את המתכנתים והאנשי סיסטם אני מנהל בכלל מהסקייפ.

אני מגיע לתובנות האלה תוך כדי תנועה. מתוך החלטה שאני אצליח. אני לא מחפש שום מתכון לניהול פרילנסרים. אני לא מחפש שום מתכון לניהול העסק.

אני פשוט יודע שיש מס' עובדות שאני צריך להתמודד איתן:

 • לעבודה עם פרילנסרים יש יתרונות
 • לעבודה עם פרילנסרים יש חסרונות
 • לעבוד לבד אני לא מוכן, גם אם זה יקל עליי בזמן הקצר
 • התפקיד שלי הוא להדביק את כל זה
 • יש דרך להדביק את כל זה

ולמרות שמבחינת יכולות הניהול שלי אני עדיין גרוע, אני רואה כל הזמן איך אני משתפר. למרות שאני רק קצת פחות גרוע ממה שהתחלתי.

אז איך ללמוד בכל זאת?

אין דבר כיף יותר, מלדעת שיש VA שמקבל $1.67 בשעה, מבסוט מזה והעבודה מתבצעת.

בעצם יש…

וזה לשכור 2 מתכנתים ברמה גבוהה מאוד. מאז אותו הניסיון הכושל לגייס מתכנתים, ראיינתי כמה מאות מתכנתים ב-Odesk. בסוף הצלחתי למצוא שני מתכנתים תותחים שגובים לי קצת פחות מ-$10 לשעה (אחד מבלארוס ואחד מאוקראינה).

האופן שבו ראיינתי מתכנתים לקראת הסוף, היה שונה לגמרי מהאופן שבו ראיינתי את הרביעיה הקודמת שנכשלה.

השתפרתי תוך כדי תנועה…

ובניגוד ליכולות הניהול שלי שבקושי משתפרות. בנושא גיוס מתכנתים, אני יכול להגיד לכם שנהייתי תותח. מצאתי 3 שאלות ממש-ממש טובות, שאני שולח בשלבים, שלוקח 2 שניות לבדוק. מתכנת לא מתאים לא יידע לענות עליהן.

איך הגעתי אליהם?

עשיתי את מה שאני עושה תמיד כשאני רוצה ללמוד משהו…

עשיתי גוגל…

גיגלתי כל מיני צירופים של המילה Programmer + interview. קראתי את כל התוכן שאני יכול למצוא. ציירתי לעצמי כל מיני תסריטים שיכולים לקרות. חיפשתי חורים בעלילה, ואז בכל פעם שמצאתי חור חיפשתי תשובה בגוגל.

בסוף הגעתי לזה…

אז למה הבית חרושת לאתרים עובד?

מאחר ויש לי עכשיו כבר 19 פרילנסרים שעושים עבודה מצויינת, ונשאר לי לא מעט זמן פנוי, אני מתפנה לדברים שאני אוהב וזה תכנות.

בנוסף לניהול של התכניתנים שלי, ובנוסף לשיחות הפילוסופיות שלנו בנוגע לתכנות, התחשק לי ללמוד קצת על ארכיטקטורה של תוכנות. משהו ברמה גבוהה.

אז מה עשיתי?

התחלתי ממס' הרצאות שמצאתי ביוטיוב בנושא ארכיטקטורה בפרוייקטים של Agile. לא משהו מעמיק. סתם הרצאות מ-2008, בסגנון של הבית חרושת לאתרים שלי.

רשמתי לי את כל המושגים שהצלחתי לקלוט. קראתי בוויקיפדייה על המושגים האלה. קראתי 20 עמודי שאלות ב-Stackoverflow.com על כל מושג. מצאתי מושגים חדשים וכך הלאה.

בסופו של דבר, ראיתי מס' בלוגים שכל הזמן מפנים אליהם. בערך 4-5 בלוגים. קראתי את כל הבלוגים מההתחלה ועד הסוף.

הבלוג האחרון שקראתי, הוא UdiDahan.com. קראתי אותו כל היום. וראיתי את כל ההרצאות שלו ביוטיוב. למעשה הגעתי לבלוג ביום רביעי האחרון והחלטתי שאני קורא אותו מתחילתו ועד סופו.

בבלוג יש 743 פוסטים. קראתי את כולם. מה שהכי עצוב לי, שבשבוע שעבר היה לו קורס בישראל ופספסתי את זה במס' ימים :(

מי שאוהב תכנות, זה הבלוג הכי טוב שנתקלתי בו בנושא תכנות.

בכל מקרה…

הסיבה שאני קורא בלוגים בשלמותם היא… בדיוק כי אני לא מחפש מתכון. אני לא מסתפק בוידאו סטייל "בית חרושת לאתרים", כי זה אחלה רשימת קניות אבל זה לא מעניין.

מה שמעניין אותי, זה להכנס לראש של המומחים הגדולים. ברגע שאני קורא בלוג, כמו הבלוג של אודי מהפוסט הראשון שלו בשנת 2003 ועד הפוסט האחרון שלו אתמול, אני לומד לחשוב קצת כמוהו… לא הרבה, קצת…

אני יכול להתחיל להגיע לפתרונות בעצמי… כי מה שחשוב זה לבנות "מערכת לקבלת החלטות" ולא למצוא פתרונות.

הבלוג של אודי, הוא רק דוגמא אחת לבלוג (דוגמא מוצלחת מאוד) שקראתי מתחילתו ועד סופו. גם בתחום של השיווק באינטרנט עשיתי את זה בזמנו לאנשים שהיו כותבים אז…

ובקשר לבית חרושת לאתרים? תתחילו לפשט למושגים ולהתחיל לחפש למה בניית לינקים עובדת? למה מחקר תחרותי עובד? למה שזה יעבוד גם היום?

המטרה בלימוד, היא בניית מערכת קבלת החלטות לא חיפוש מתכונים.

האם הבלוג היה חסר לי?

מידי פעם יש בי געגועים, אך זה לעיתים רחוקות. האמת שלפני חודש-חודש וחצי כמעט קיבלתי החלטה רגעית אמוציונאלית, לחזור ולכתוב השנה, אבל בסוף החלטתי שאם הקאמבק של רובן עטר לא הצליח, אז גם אין סיבה שהחזרה לכתיבה תצליח.

בינתיים, אם אתם מחפשים משהו לקרוא, ממליץ לכולם לקרוא את הספרים שהם הפילוסופיה שלי:

 1. חשוב והתעשר של נפוליאון היל
 2. אומנות המלחמה/שן צו
 3. הזנב הארוך/כריס אנדרסון
 4. E-Myth Revisited/מייקל גרבר
 5. (ספר חובה) Thinking Fast & Slow/דניאל כהנמן

אולי בעתיד, כשיהיה לי משהוא חכם להגיד אני אחזור לכתוב…

צ'או.

2013 מוצלחת לכולם,
Make It Happen!

99 תגובות... קרא אותן למטה או הוסף אחת

 1. FreedomGosu   2 בינואר 2013 בשעה 7:51
  (#)

  בתור אחד שקרא את הבלוג שלך בשלמותו כשרק נכנסתי לתחום, אני חייב להמליץ לכל מי שמתחיל לעשות אותו דבר..
  פוסט ממש טוב, וממש לעניין, תודה!

 2. שמרית   2 בינואר 2013 בשעה 8:05
  (#)

  היי
  מאוד נהניתי מהפוסט ומהבלוג בכלל
  אני פרילנסרית בתחום ה PPC, במידה ואתה צריך אשמח לשתף פעולה

  שמרית
  [email protected]

 3. שי   2 בינואר 2013 בשעה 8:15
  (#)

  יגאל יא גדול, איזה כיף לקרוא אותך שוב

 4. גוקר   2 בינואר 2013 בשעה 8:15
  (#)

  פוסט מענין מאד ובכלל בלוג מרתק… מקווה שתחזור לכתוב ולעדכן

 5. זאביק   2 בינואר 2013 בשעה 8:59
  (#)

  יגאל אתה מוכשר בכתיבה לא פחות מאשר בלעשות כסף באינטרנט

 6. פיקי   2 בינואר 2013 בשעה 9:07
  (#)

  פלאגאין לג'מייל שמ-א-ו-ד מקל על החיים למנהלים:

  https://www.gqueues.com/

 7. יגאל   2 בינואר 2013 בשעה 9:16
  (#)

  טוב לשמוע ממך שוב, קיבלת שיעור שעלה 55 אלף שקל :-) חינוך יקר… חחח

  בטח הנחת שהשאלה תגיע, איך האתרים שלך התמודדו עם השינויים של גוגל בנוגע לקיוורדס בלינקים?
  האתר שהראית בכנס ירד מהרשת וכך גם האתר ששני הראתה על מניות… האם אתה עדיין מאמין במודל הזה?

  • המיליונר בפיג'מה   2 בינואר 2013 בשעה 10:05
   (#)

   אהלן,

   האתרים שלי התמודדו מצויין. פחות מ-10% מהאתרים נפגעים לי בכל שינוי אלגוריתם. כך זה כבר לאורך תקופה. אני מראש גיוונתי אנקור טקסטים.

   האתר של שני עדיין קיים, האתר שלי… כנראה ששכחתי לחדש את הדומיין.

 8. בן בן   2 בינואר 2013 בשעה 9:29
  (#)

  כמה שאתה מזיין את השכל…

 9. אבי   2 בינואר 2013 בשעה 9:54
  (#)

  היי יגאל. קודם כל אם היית עובד בסקראם עם סטורי בורדים וספרינטים אז לא היה לוקח לך ארבעה חודשים להישאר באותו שלב א'. אג'ייל זה תורה סינית עתיקה. אתה צריך לבחון האם פעלת גם בשיטת האג'ייל שמתאימה לך (קנבן,סקראם…). אני חייב להיות קטנוני :-) iis זה לא אפאצ'י ודבר אחרון – בשביל לעשות ארכיטקטורות תוכנה לא מספיק "לחשוב בראש של אודי". אתה צריך להבין מה זה אובג'קט אוקיינטד עד לעצמות של זה ואז מהבטן של הדברים אתה יכול "לצאת מהקופסה". דיזיין פטרנס, משחקים של פולי מורפיזם בין אובייקטים, ממי לרשת ולמה, לפרש דרישות ליו אמ אל ועוד מיליארד ואחד דברים של מקצועניים שלי לקח שבע שנים של יריקות דם להבין. יש הבדל בארכיטקטורה בין סלולר, אינטרנט ודסקטופ. ו php וארכיטקטורת תוכנה לא הולכות ביחד… יש לי המון כבוד אלייך כי אתה אחלה בן אדם ועשית הרבה כסף בחיים (אני בעד רווחיות ;-) ) אבל אחי, יש הבדל בין להקים בוורדפרס ודרופל מערכות כאלה ואחרות ובין לתכנן מערכת (זה לא אותה סקאלה בכלל… ). אני ממליץ לך ללכת ללמוד שפה עילית (סי שאפ או ג'אווה) עד לקרביים שלהם מכל הכיוונים ולקחת פרויקטים עבור לקוחות (כי רק כך לומדים) ואז אחר כך ללמוד לעשות ארכיטקטורת מערכות…

  תודה.
  אבי.

  • המיליונר בפיג'מה   2 בינואר 2013 בשעה 10:11
   (#)

   אהלן אבי,

   אני מתכנת כבר 16 שנה :) אני מכיר את כל ה-Design Patterns של הגאנג 4 בעל-פה וגם את כל PoEE. אני יודע הרבה שפות לא רק PHP, ואני לא מדבר על הקמת אתרים בדרופל ובוורדפרס. גם ב-OO אני טוב.

   מה שאודי מדבר עליו בבלוג שלו, זה ארכיטקטורות מתקדמות שמתבססות על SOA ודיזיין פאטרן של אינטגרצייה שנקרא ESB. זה משהו שלא היה לי מושג שקיים. אני כמו דפוק ניסיתי להמציא את הגלגל מחדש ומימשתי משהו עילג שדומה לתבנית של BROKER ומתבסס על REST.

   בכל מקרה, ב-AGILE, סקראם וקאן-בן באמת אין לי ניסיון. וגם אין לי את היכולת לממש את זה בצורה אמיתית כי כולם עובדים מהבית. כיום אני מבין את ה-"למה" של אג'ייל/סקראם/XP/קאן-באן. לקחתי כמה קונספטים שאהבתי, ואני מנסה לממש אותם לאט-לאט בעבודה שלי מול הפרילנסרים במסגרת המגבלות. חלק יצליח, חלק לא. בסופו של דבר אני בטוח שאני אצליח לתפעל את הסיפור.

   תודה על תגובתך.
   נ.ב. אני משתמש ב-NGINX, לא באפאצי ולא ב-IIS.

 10. אושרה   2 בינואר 2013 בשעה 10:17
  (#)

  פוסט מצויין. כמו תמיד

 11. אדיר   2 בינואר 2013 בשעה 10:19
  (#)

  היי יגאל
  אני בחור בערך בגילך הכרתי את תחום שיווק השותפים שהייתי עוד בגיל 16 אבל אז כנראה לא היה לי את השכל להיכנס אליו או שכנראה פשוט לא הייתי מוכן לזה וב5 שנים האחרונות אני מדשדש בתחום אבל בעברית כי האנגלית שלי לא משהוא בכל אופן ליפני כחודש נתקלתי באתר שלך והתחלתי לקרוא כל פוסט מהתחלה אולי חלק גדול מהפוסטים שאני קורא כבר לא רלוונטים היום. אבל שתדע לך שהבלוג שלך הוא הספר מוסר הכי גדול שלי בתחום אני מודה לך מאד על הזמן שמצאת להקדיש לכתיבת הבלוג הזה בזכותך נרשמתי לקורס אנגלית והתחלתי לקחת את כל העניין ברצינות הייתי שמח ואני חושב שעוד המון היו שמחים אם היית כותב פוסט 1 בחודש… אלוקים נתן לנו את הזמן במתנה תחשוב שאתה עושה מעשרות על הזמן שלך לטובת המתחילים בתחום (-: … בכל אופן תודה והמון הצלחה…

 12. איחטיאנדר   2 בינואר 2013 בשעה 10:26
  (#)

  כיף לקרוא אותך שוב, גם אם פעם בשנה :)

 13. שוקי מן   2 בינואר 2013 בשעה 11:36
  (#)

  פוסט מעולה.

  יאללה יגאל תמשיך לכתוב!
  3000 איש מחכים למילה שלך.

  אהה כן, אם יש לך זמן פנוי ואתה מחפש עבודה אתה מוזמן להצטרף אלי למשרד כדי לעזור לי בשיווק באינטרנט של עסקים קטנים .

  אני חושב שאתה יכול לעזור להם הרבה והם צריכים את העזרה הזאת.

 14. Bakerloo   2 בינואר 2013 בשעה 12:36
  (#)

  הי יגאל, כיף לשמוע ממך.
  אני בשנה האחרונה הסתובבתי הרבה בעולם ואפילו הצלחתי להרוויח את העמלות הראשונות שלי , מה שדי ריגש אותי.
  קראתי על ה-וויזן קמפ שאתה ארגנת כשההיתי בבורמה וחבל שלא יכולתי להגיע, זה מאד עוזר כדי לקבל רעיונות.
  הבנתי גם שמה שיותר מתאים לי הוא התעסקות באתר אחד עם נושא שאני אוהב ושבו אני בעצמי רושם את התוכן ושבו אני מוכר רק מוצרים איכותיים, אבל יכול להיות שאני נהיבי ומאד קשה להרוויח כסף כך. בכל מקרה המודל שלי הוא למשל הזוג הזה שאחרי דרך ארוכה הצליחו לבסוף למצוא את הנושא והדרך כדי להפיק כסף מנושא שמעניין אותם ושבו הם רושמים את התוכן.
  הבלוג שלהם:
  http://www.stopdreadingmondays.com
  האתר שלהם:
  http://www.incrediblesmoothies.com

  מקריאה של הבלוג והאתר התרשמתי שזה האתר היחידי שהם מפעילים, שהתוכן בו הוא אישי ולא מניפולטיבי, שהם מפרסמים מוצרים סבירים, ושההכנסות ממנו מאפשרים הכנסות יפות. הבחור גם מודה שעיקר ההכנסות באות ממכירות של אי-בוק שהוא מוכר באתר ובאמזון ולא מתוכניות של אפילאיטס או אד-סנס. לטענתו, כמעט בלתי אפשרי לקבל הכנסות שמאפשרות קיום רק מתוכניות אפיליאטס באתר בודד.
  בכל מקרה, זה מה שההיתי רוצה : אתר שאני יתגאה בו וגם יכניס לי כסף ויאפשר לי לעבוד מכל מקום בעולם.

 15. הסמוראי   2 בינואר 2013 בשעה 12:49
  (#)

  כיף לשמוע ממך שוב אחרי המון זמן. התגעגענו….

 16. Yankale   2 בינואר 2013 בשעה 13:28
  (#)

  אהלן יגאל, תבדוק את המושג ניהול רזה, אני חושב
  שהכלים ושיטות העבודה שנהוגות שם יעזרו לך המון.
  אני באופן אישי עובד כבר עם סקראם יותר משנה בחברה שלי (שני צוותים של 8 עובדים) , אבל השילוב שלו עם ניהול רזה (lean) עושה נפלאות לארגון ולתפוקה של העסק….

 17. anotherguy   2 בינואר 2013 בשעה 16:31
  (#)

  שלום יגאל,

  כיף לקרוא שוב את התובנות שמחירם דמיוני.

  הדרך סלולה לאנשים עם מוטיבציה כמו שלך.

  תמשיך לשתף, גם שהפרינציפ עוצר אותך :) .

 18. יורי   2 בינואר 2013 בשעה 17:31
  (#)

  מדהים!
  אתה נותן המון השראה, וזה בכלל לא מובן מאליו נוכח גילך הצעיר!
  אני בטוח שאתה בדרך הנכונה למעלה.
  שתהיה לך שנת פעילות מוצלחת!

 19. זיו   2 בינואר 2013 בשעה 17:49
  (#)

  יצאת תותח!
  כיף לקבל פוסט ממך בהפתעה.
  יש לי הצעה בשבילך שאולי תוכל להיות WIN WIN לקהל הקוראים הצמא לתוכן ולך עם פיצוי על הזמן וההשקעה וזה לקיים את הויזין קמפ פעמיים בשנה – להביא מרצים קרישים כמו הדתי מבית שמש או המוכר סחורות באיביי שהעלת בכנס הקודם – אנשים עם הרבה ידע, וזוית ראייה יצירתית בתחום שלצערי לא מספיק משתפים את הקהילה כמו שאתה תרמת בעבר.
  תחשוב על זה

  • המיליונר בפיג'מה   6 בינואר 2013 בשעה 23:23
   (#)

   הלוואי והייתי יכול,

   אבל זה לא פשוט. לא פשוט לשכנע אנשים לדבר. הרי אין להם אינטרס לדבר חוץ מלעשות לי טובה.

   מעבר לזה שבויזן קמפ הקודם הבנתי כמה דברים. זה קל להרים כנס סטנדרטי, אבל קשה מאוד להרים כנס ברמות שאני רוצה.

   הביא לי כמה נקודות למחשב להמשך…

 20. ישראלי   3 בינואר 2013 בשעה 7:47
  (#)

  פשוט תענוג לפתוח את היום ולגלות שבאינבוקס מחכה מייל מיגאל
  תודה על הפוסט
  רק שתדע לך שלמרות שאני חיית seo ותיקה, זה נדיר שאני אטרח לקרוא פוסטים של אנשים, למרות שיש הרבה אנשים עם נסיון שכותבים פוסטים על IM ו seo
  לעומת זאת כשמגיע פוסט חדש שלך אני מלקק את האצבעות :-)
  זה לא רק הידע שאתה נותן, בשבילי זה הרבה יותר מזה כי אתה נחשב לאחד מנותני ההשראה הגדולים ביותר עבורי עוד מהתקופה שהתחלתי להתעסק עם $ באינטרנט
  למרות שאני לא אוביקטיבי ומאד הייתי רוצה שתעדכן את הבלוג בתדירות גבוהה יותר, אני חושב שהאינטראקציה עם כל כך הרבה אנשים שאוהבים אותך ומחזיקים ממך – רק תתרום לך ברמה האישית
  אפילו אם תעדכן את הבלוג פעם בחודש זה גם יהיה נפלא
  בכל מקרה שוב תודה
  אתה איש יקר
  ואני מאד אוהב אותך!!!!

 21. RAFI   3 בינואר 2013 בשעה 12:27
  (#)

  היה חסר הבלוג שלך. אני מקווה שתמשיך לכתוב בו.

 22. Ilan finer   3 בינואר 2013 בשעה 12:28
  (#)

  מדהים, היום בידיוק סיפרתי למישהו איך היה הבלוג הזה לפני שנתיים וחצי….

  יגאל כיף לראות אותך ממשיך לעוף ככה ולעשות דברים יותר פשוטים וייצרתיים… הפוסט הזה פעם בכמה חודשים יותר חזק מעדכון יומי בהרבה אם אתה שואל אותי (-:

 23. הפטיש   3 בינואר 2013 בשעה 12:51
  (#)

  יגאל, פוסט מעולה כרגיל, מתובל היטב בנסיון העשיר שלך. שנת 2013 , בסימן בר מצוה, לכן בטוח שתצליה בה

 24. אדם   3 בינואר 2013 בשעה 17:13
  (#)

  אחלה פוסט,
  חלום מטורף להגיע לאוטומטיזציה של כללל מה שעושים
  אני יכול להגיד לך שאני עובד עם עצמי ועוד כמה פרילנסרים + עובדת ויש לי בערך שעה ביום לפלייסטיישן (לא מספיק!)

  למרות שכן אני מפעיל הרבה יובוטים בשנה האחרונה, מקצר לי זמנים (בעיקר בבדיקת דומיינים:)

 25. יאיר שאולוף   3 בינואר 2013 בשעה 18:40
  (#)

  שמי יאיר,כותב תגובה בפעם ה-1
  פוסט פצצה לפנים,תוכנית מעולה.
  אבל קשה מאד להגיע ל-% גבוהים,צריך הרבה שיתופי-פעולה.
  זה המפתח,ואתה מציין זאת.
  תמשיך לכתוב לנו
  יאיר

 26. שרונה דוכנה   3 בינואר 2013 בשעה 23:16
  (#)

  מגניב חכם מחכים תודה שרונה

 27. רוני   4 בינואר 2013 בשעה 0:57
  (#)

  הי יגאל, מאוד אוהב את הבלוג שלך ואת הכתיבה שלך.
  אני זוכר שדיברת בכנס הראשון שאחד הדברים שאתה מצטער עליהם הוא שלא בנית עדיין עסק שאתה יכול להתגאות בו בצורה של "חברים, אני בניתי את זה". (מעבר לבלוג הבאמת איכותי.).
  אז אני שואל למה להמשיך עם הבית חרשות הזה?? זה לא עסק אמיתי שבאמת נותן ערך למשתמש א, זה לא חזון שמשנה עולם, אין אתר אחד שתתגאה בו וגם אף משקיע לא ישים על זה כסף.
  אני לא צריך להגיד לך כמה אתה מוכשר ויצירתי ומלא אנרגיות. אז למה להמשיך עם ספאם.
  מחזיק לך אצבעות ומקוה שתצליח.

  • אבי   6 בינואר 2013 בשעה 18:33
   (#)

   תגובה למחשבה :-)

   גם אני חושב באופן דומה.

   • המיליונר בפיג'מה   6 בינואר 2013 בשעה 23:32
    (#)

    האמת שדיברתי על זה הרבה לפני הויזנקמפ.

    אבל כן, שניכם צודקים.

    אני בשלושת החודשים האחרונים משקיע גם ב-10 אתרים איכותיים. מתפרסם שם פוסט כל יום. בינתיים כלכלית האתרי נישה יותר רווחיים, אך אני עוד אופטימי :)

    • שרלוק   3 במרץ 2013 בשעה 13:16
     (#)

     לא נראה לי סביר שאפשר להקיע ב 10 אתרים בו זמנית ולקרוא להם "איכותיים". לא משנה כמה מוכשר אתהץ

     • אבי   3 במרץ 2013 בשעה 13:28
      (#)

      זו גם הבעיה שלי. הגעתי ל- 50 … שלשום מחקתי 10… רובם היום מעלים אבק ברשת. היום אני מעדיף להתמקד במספר אתריים בודדים ובאחד גדול ומרכזי שמאחוריו עומדת תוכנה. מקווה שאצליח :-)

 28. אורי   5 בינואר 2013 בשעה 20:44
  (#)

  תוכנה מספר אחת היום לניהול משימות עם פרילנסרים
  http://asana.com/
  אגב.. חינמית לגמרי עד 30 שותפים

  • המיליונר בפיג'מה   6 בינואר 2013 בשעה 23:33
   (#)

   תודה,

   אני מכיר אותה, אך יש לי בעייה איתה. אני משתמש ב-getflow.com בתשלום, אבל יותר טובה לדעתי.

   הבעייה שלי עם אסאנה זה שאין תצוגה שמאגדת את כל ה-Tasks מהוורקספייסים השונים. וגם ניווט בין כל הוורקספייסים לא אינטואיטיבי בעליל.

 29. תומר עוז   5 בינואר 2013 בשעה 22:22
  (#)

  שלום יגאל עצוב שהפסדת זמן יקר וגם כסף, אבל אני סומך עליך יש לך ראש מבריק
  (בתור אחד שעוקב בבלוג) מה שלא הורג מחשל, שהיה בהצלחה במיזם הבא.

 30. אייל   6 בינואר 2013 בשעה 17:25
  (#)

  היי יגאל,
  אחלה פוסט כרגיל…
  בקשר לספר שהמלצת (חשוב והתעשר) קניתי אותו אחרי שדסקלו המליץ עליו (בוויזן קאמפ לדעתי) וכשהתחלתי לקרוא אותו הרגשתי כאילו אני קורא את "הסוד". עכשיו שאני רואה המלצה גם פה אז אני חושב להמשיך לקרוא אותו השאלה אם הוא שונה מהסוד או שגם פה מספרים על כל מיני דרכים מיסטיות של היקום לשלוח את הבית שמופיע בתמונה שתליתי מעל מסך המחשב שלי :) ??

  • המיליונר בפיג'מה   6 בינואר 2013 בשעה 23:36
   (#)

   אם כבר הסוד, זה כמו חשוב והתעשר. הספר חשוב והתעשר נכתב בשנת 1919 בערך.

   גם אם זה נראה כמו הסוד, תקרא את זה עד הסוף. אחד הספרים הטובים ביותר שנכתבו אי פעם. תקרא אותו כמה פעמים…

 31. דניאל   6 בינואר 2013 בשעה 19:04
  (#)

  בתור מישהו שהגיע מתחום הOFFLINE אני רואה שתכנית עסקית ONLINE \ OFFLINE תמיד תהיה עם אותם העקרונות .

  למען האמת אני נמצא ועברתי דרך דומה אך שונה, דומה בתהליך ( לפי מה שראיתי עליך מVISIONCAMP ופוסטים קודמים ) רק שאני נמצא בתחום המוצרים הפיזיים .

  כמובן הארגון הוא הכי חשוב , ברגע שהתכנית מול העיניים 24\7 פתאום יותר קל "למשוך" אליך את המטרה כי אתה באמת רואה למה ואיך זה קורה וזה כבר לא בגדר מחשבה שרק נמשכת אליך בצורה מוזרה ולכן גם קשה למשוך אותה כי אתה בעצמך לא יודע איך זה יקרה … – קצת "חשוב והתעשר" אף פעם לא מזיק .

 32. Lior Katz   7 בינואר 2013 בשעה 1:13
  (#)

  יגאל,

  שקול עוד אופציה – קח מנהל שידאג לאופרציה. אתה תוכל להתרכז בייזום, אסטרטגיה, טכנולוגיה
  שמח לדבר איתך על כך

  נהנה לקרוא אותך
  ליאור

 33. טלי   7 בינואר 2013 בשעה 8:44
  (#)

  מה הן 3 השאלות?
  תודה:-)

  • המיליונר בפיג'מה   8 בינואר 2013 בשעה 10:39
   (#)

   אהלן,

   1. עשינו סקרייפינג לאתר כלשהו. יש לנו את ה-source code במשתנה $content. כתוב פונקצייה שתספור את כמות התמונות בקוד. יש 3 תשובות אפשריות:
   –א. substr_count
   –ב. preg_match_all
   –ג. DomDocument
   אפשר לשים את 3 המחרוזות הללו כפילטר.

   2. כתוב פונקצייה שמדפיסה את המספרים האיזוגיים מ-1 עד 99.

   3. תכתוב אינטרפייס לאובייקט שמייצג אימייל/קוקי/URL. אני כל פעם משנה את התשובה. אבל זו שאלת המפתח.

   ==================

   80% נכשלים כאן. אחרי זה אני נותן להם אפיון לאיזה מערכת ומבקש שיתנו לי אפיון של הקלאסים שהם ייכתבו.

   זהו…

 34. רון   7 בינואר 2013 בשעה 20:35
  (#)

  שלום יגאל..
  שאלה לי אלייך,
  אתה משקיע כל כך בSEO, מה יקרה אם יום אחד יהיה תחליף ל SEO? מה יקרה אם 70 אחוז מהתנועה תהיה PPC?
  אתה בעצמך כתבת באחד הפוסטים שלאט לאט והתוצאות האורגניות נעלמות..
  אותי לפחות, מפחידה המחשבה שאניי אבנה אימפריית אתרים שבעוד X שנים לא יקבלו תנועה מSEO מאיזושהי סיבה..
  לא מםחיד להשקיע כל כך הרבה ב SEO? או שאתה חושב ש SEO הוא דבר נצחי באינטרנט?
  מנועי החיפוש לא ייכחדו לעולם לדעתך?

  תודה.

  • המיליונר בפיג'מה   8 בינואר 2013 בשעה 10:45
   (#)

   אהלן,

   1. SEO תמיד יהיה. כל עוד יש לך מנועי חיפוש, יהיה לך אופטימיזצייה למנועי חיפוש. מה שישתנה זה המתודולוגייה.

   2. במודל העסקי הספציפי שפירטתי עליו, ההתמקדות היא לא ב-SEO אלא בסטטיסטיקה. אי אפשר לשלוט ב-SEO ב-100% כי זה קופסא שחורה, ההתמקדות זה בסטטיסטיקה.

   3. אני מראש לא רואה את זה כעסק להרבה שנים. זה עובד עכשיו, וזה יכול לא לעבוד בעוד שנה-שנתיים. זה בטוח לא יעבוד באופן שבו עובד עכשיו.

   4. כמו בכל עסק, גם כאן יש סיכונים. אנשים מצליחים לא מפחדים מסיכונים, אלא מנהלים אותם. תחשוב כמו חברת ביטוח, שנותנת לך ביטוח אבל לא יכולה לדעת שתרוויח או תפסיד עליך ספציפית. היא יודעת שהיא תרוויח על כל X לקוחות, Y כסף.

   5. האם מנועי החיפוש לא ייכחדו לעולם?!?! איזה עסק הוא נצחי? פעם היו מעצמות מדייה שהתמקדו בפרסומות פרינט, אחרי זה באו הפרסומות רדיו, אחרי זה באו הפרסומות טלוויזיה. והיום ערוצי הטלוויזיה קורסים. אז להגיד שמנועי החיפוש זה נצחי? זה לא נכון….

   אבל, כמו כל דבר בחיים, שום דבר לא קורא במכה אחת. יהיה לך מספיק זמן להתכונן לשינויים ולשפר. העסק שלי משתנה כל הזמן. כל הזמן אני משתפר ביחד עם הטכנולוגיה והידע שלי.

   אתה צריך להסתכל על החצי שנה הקרובה עם פזילה קטנה לעוד שנה-שנתיים. אבל לא מעבר לזה.

   שום דבר הוא לא נצחי.

 35. דניאל   9 בינואר 2013 בשעה 0:26
  (#)

  1.יהיה VISIONCAMP השנה ? אשמח לקצת פרטים…

  2.סתם שאלה שמסקרנת אותי , ראיתי שבאחד הוידאו פוסטים יש כמה לך כמה מחשבים ,

  למה צריך יותר מאחד במקביל ? :)

 36. Naomi   10 בינואר 2013 בשעה 0:42
  (#)

  Hi Yigal
  It was wonderful to read your writing again. Your honesty is so refreshing!
  I have really learned a lot about the web marketing biz from you – your voice rings in my head on a regular basis.
  Yashar koach and may you continue to have hatzlacha rabba in your business
  Naomi

 37. ספיר ברהנו   11 בינואר 2013 בשעה 15:43
  (#)

  יגאל שלום,
  החלטתי לקחת את עצמי בידיים ולהתחיל ללמוד ברצינות על קידום אתרים.
  שקלתי לקחת קורס של מכללת קליקים, אתה ממליץ או לא?
  או שאני ינסה ללמוד את ADWORDS בעצמי

 38. יגאל   12 בינואר 2013 בשעה 19:21
  (#)

  בקיצור אחרי כול ההרצאות והמידע מWF ן-VISIONCAMP ועוד כמה מקומות בריאים הכי טוב זה

  לפתח מוצר דיגיטלי מעניין ( REBRAND ) ולשים אותו בקליקבנק ולנסות לתפוס אפיליאייט שמן ,

  1.פיתוח מוצר
  2.תפיסת אפיליאייט – זו השאלה המרכזית ? ( לפי מה שהבנתי )

 39. McDuck   13 בינואר 2013 בשעה 0:37
  (#)

  שלום לך,
  מה שם החברה באוקראינה ?
  אני עכשיו ב-Kiev , אם אתה רוצה, אני יכול קצת לטבול להם את הראש בשלג -)

  ,С новым годом
  McDuck -)

 40. יגאל   21 בינואר 2013 בשעה 8:25
  (#)

  תגיד אחי, מה המטרה הסופית שלך?

  אני מתכוון, שאתה עושה שיווק באינטרנט כבר 5 שנים, האם יש לך איזושהי תוכנית פרישה? אם היו לך 100 מיליון דולר בבנק היית ממשיך לעשות את מה שאתה עושה היום?

  והכי חשוב, מה אתה מצביע?

 41. אדיר   21 בינואר 2013 בשעה 21:17
  (#)

  יגאל, אני בן 14 וכבר שנה וחצי (שמתוכם שנה הייתי מטומטם מידי) שאני בעסק של האפילייטס, בחצי שנה האחרונה התחלתי ברצינות. יש לי רק שאלה אחת אליה ותענה לי בכן או לא בבקשה.
  לפני שנתיים כמעט כתבת את הדבר הזה באחד הפוסטים:
  "השיטת קידום שלי פשוטה ועובדת. אני שולח לינקים רלוונטיים. אם זה לא מקדם את האתר, אני שולח עוד לינקים רלוונטיים. ואם האתר עדיין מתקדם, אני שולח עוד הרבה לינקים רלוונטיים ומחזק את הלינקים הרלוונטיים בלינקים ספאמיים לא רלוונטיים. זה הכל…

  ב-3 שורות, סיכמתי הכל!

  מה זה לינק רלוונטי? לינק מעמוד שיש בו פיסת תוכן כלשהי שקשורה במישרין או בעקיפין לנושא שלי. מאמרים, בלוגים, וכו…"
  —–
  האם זה עדיין תקף? האם אני יכול לקדם אתר שיש לו 10K תחרות רק באמצעות לינקים שהם דפי web 2.0 או מאמרים, ואליהם לשלוח לינקים של social bookmarking? (בהנחה שכל התוכן מקורי)

  • טופ מדיה   13 בפברואר 2013 בשעה 12:58
   (#)

   השאלה שלך מאד מורכבת ואולי בגלל זה יגאל טרם השיב לך. בכל מקרה תחום ה SEO השתנה מקצה לקצה, אני מניח שאת הפוסט עליו אתה מדבר קראת לפני הרבה זמן אבל בכל מקרה כיום לאחר שינויי האלגוריתם של גוגל קשה מאד לקדם אתר רק באמצעות קישורים.

   לפי השאלה שלך אני גם מבין שאתה לא כל כך בקי בתחום וכן הייתי מציע לך לחפש מדריך קידום למתחילים, יש המון כאלו בחינם.

   שיהיה בהצלחה

   • שרלוק   4 במרץ 2013 בשעה 13:28
    (#)

    למשל, אפשר לקדם אתרים על ידי פרסום תגובות בבלוג עם לינק לאתר שלך :)

 42. Aaron   15 בפברואר 2013 בשעה 12:04
  (#)

  אהלן תוכל לשתף אותנו אולי באותם 4 בלוגים שקראת בנוסף לבלוג של אודי

  דרך אגב מה לגבי הפיליפינים ? שמעתי שהם דוברי אנגלית, איכותיית, ודורשים קצת משכורת
  פחות מתייחסים אליהם כפרילנסר ויותר virtual employee

  יש את הבחור מ replacemyself.com שעף על כל הפיליפינים ויש לו שם משרד שהוא פתח בשבילהם
  יש לו גם אתר http://www.onlinejobs.ph
  וגם john reese עשה חברת גיימינג ועשה שם משרד שם עם מתכנתים

 43. שרלוק   3 במרץ 2013 בשעה 13:03
  (#)

  ככה עושים אפיליאט מרקטינג. כל הפוסט הזה מטרתו אחת: להעביר לידים ל Odesk.
  אם באתם ללמוד משהו – תלמדו את זה.

 44. רן   4 באפריל 2013 בשעה 20:00
  (#)

  יגאל, זה לא שאתה מנהל לא טוב, רוב פרוייקטי התוכנה נכשלים,
  פרויקט תוכנה הוא בעל סיכון משמעותי בשל המורכבות

  אני מתכנת עם מספר שנים בתעשייה + הרמתי בחצי שנה האחרונה 5 פרוייקטי תוכנה שאותם ניהלתי ומתכנתים פרילנסרים ביצעו

  פרוייקט ראשון בכלל לא הצלחתי להרים, נתקע באמצע
  פרוייקט שני ושלישי באוויר אבל לא מרוויחים
  פרוייקט רביעי ריווחי
  פרוייקט חמישי טרי טרי

  כל פרוייקט עלה לי בין 1000 ל2000 דולר
  בסה"כ אני מופסד מהסיבוב הזה אבל בקטנה

  אבל יש לי המון תובנות ולקחים שנקנו בדם, אני יכול להגיד שהיום אני מנהל לא גרוע בכלל

  אבל אם זאת אם אני יכול להעדיף לתת משימה להודי ולא לתוכנה אני יעדיף זאת, כי מתכנת לוקח זמן
  אחר כך יש באגים וצריך לייצב את זה, אחר כך או זה לא בדיוק מה שאני צריך וזה בכלל בהנחה שהפרוייקט הגיע לשלב של בשלות, בקיצור מים עמוקים.

  אחד מהטיפים הכי חשובים שלקחתי הוא להעסיק בית תוכנה ולא מתכנת ספציפי, כי אם הוא נתקל בבעיות יש מי שיעזור לו, ולפעמים אנשים נתקעים שעות וימים על שטויות… אחרי הפרוייקט הראשון לא העסקתי עוד מפתחים אלא רק בתי תוכנה ב
  odesk

  אני יכול להמשיך לכתוב ולכתוב כי חוויתי על בשרי את כל זה..

  כיף לראות פוסט "חדש"

  רן

 45. זולטק   10 ביוני 2013 בשעה 16:14
  (#)

  על מה כל הראש , זה תמיד היה לא רווחי ותמיד ישאר ככה, אכלתי אותה על ידי כמה חברות ויותר לא נוגע בתחם הזה , יש מלא דרכים לעשות כסף.

 46. טל כרם - קניית דירה   17 ביוני 2013 בשעה 20:31
  (#)

  למרות שהחלטתה לא לכתוב, נשמח אם מידי פעם תחדש או תעביר איזה פוסט או שעור, אני אישית למדתי ממך רבות.

  טל כרם.

 47. הלוחם בבלוגים   30 ביוני 2013 בשעה 17:40
  (#)

  תודה, בזכות ההמלצות שלך קראתי את כל הספרים עליהם המלצת בסוף (חוץ מזנב ארוך, הוא הבא בתור).
  כבר מרגיש יותר חכם (ציני) :) .
  מה שאני הכי אוהב בספרים מהסוג הזה, זה ה CALL TO ACTION שהם נותנים לי לעשייה.
  אם יהיו עוד תוספות, אשמח לשמוע.

 48. עוז   16 ביולי 2013 בשעה 22:22
  (#)

  תודה רבה על כל החומר המצוין שאתה מספק לנו מה שגורם לי באופן אישי
  להיות יותר מחודד.

 49. shorteststraw   3 באוגוסט 2013 בשעה 15:17
  (#)

  שלו ם לכולם!
  יגאל שלום!
  את המסע שלי לעבר עבודה מהבית, כסף באינטרנט,התחלתי בסביבות 08' עם אתרי bux למיניהם
  בהתחשב שזה הנקודת פתיחה של ילדים שאני כפול בגיל מהם ניתן להבין שלא ממש רציתי להתאמץ..

  היום יש קו חשיבה אחר לגמרי, לא עוד כסף קל, אלא עבודה קשה בעיקר של מחקר למידה וישום צעד צעד, אומנם אני פה באיחור של 5 שנים אבל סה"כ 1000 פוסטים+תגובות רק בבלוג שלך אפשרי בחודש בקלי קלות :-)

  בתור newbe בתחום כל יום זה יום לימודים ארוך עם המון לעכל לרשום נקודות בפנקס הקטן(כן,כן בזה!)

  לכל מי שמגיע לבלוג וקורא איזושהי תגובה או פוסט שקצת מבלבל אני ממליץ לעשות כמוני ולא להשבר
  לבוא עם "מסננת עם חורים גדולים" יש המון מה ללמוד ו "העיקר להתמקד בעיקר"

  "כח הוא ידע נרכש שמתורגם לביצוע ועשייה" נימה אישית יגאל, גם אני הורדתי 30 ק"ג בעזרת ידע נרכש מכמה pdf's מ clickbank מי בכלל ידע על "אימון אינטרוולים" :-)

  התגובה הראשונה (ואולי האחרונה בבלוג של "המיליונר בפיג'מה" יחס תועלת זמן עבודה v's זמן מת)

  בהצלחה!

 50. בוריס   13 באוגוסט 2013 בשעה 22:06
  (#)

  שלום יגאל

  אני בחור מארצות הברית, עולה חדש חדש בארץ.
  בחו"ל אעברתי קורסים לקבוצות מבוגרים. עכשיו שאני בארץ אני רוצה לעשות את זה דרך האינטרנט , לפתוח את זה לכל העולם. עבוד הקורסים ישלמו הנרשמים דרך PAYPAL וגם הייתי רוצה להשתמש ב-AMAZON ASSOCIATES כמקור הכנסה. מבחינה חוקית, האם צריך לפתוח תיק של עסק, עצמאי או לא צריךבכלל? איך היית ממליץ להתמודד עם כל המיסים?

  תודה רבה, בוריס

 51. חיים   18 בנובמבר 2014 בשעה 8:44
  (#)

  זה עסק לכל דבר לכן חייב לנהל תיק ברשויות

 52. lola   13 באפריל 2015 בשעה 22:43
 53. רות   20 בפברואר 2019 בשעה 20:54
  (#)

  הי לכולם,
  אני בטוחה שלכל אחד יש לפחות משרה אחת פנויה במקום עבודתו.
  אני מחפשת עבודה נואשות.

 54. רות   20 בפברואר 2019 בשעה 20:54
  (#)

  הי לכולם,
  אני בטוחה שלכל אחד יש לפחות משרה אחת פנויה במקום עבודתו.
  אני מחפשת עבודה נואשות.

התגובה שלך

 • XHTML: אפשר להשתמש בתגים הללו: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>
 • חברים יקרים, אין צורך להגיב בכמה פוסטים את אותה התגובה רק על מנת שאני אראה אותה, אני קורא ועונה לכל התגובות ללא שום קשר לותק הפוסט אליו הן נכתבו. לצערי הרב זמני מוגבל, ולכן אני עונה על תגובות אחת לשבוע. יחד עם זאת, חשוב לי לציין - אני עונה על כולן!